Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszczędzanie wody

woda11

Państwo Malinowscy niedawno wybudowali piękny i nowoczesny dom pod Warszawą. Od samego początku jego użytkowania starają się minimalizować koszty jego użytkowania. Oto ich kilka sposobów na oszczędzanie wody.

  • Regularne sprawdzanie szczelności spłuczki w WC. Możesz to zrobić wsypując barwnik spożywczy do jej środka. Jeśli zauważysz kolorową ciecz, jest to oznaką nieszczelności zbiornika. Z reguły naprawa spłuczki nie jest trudna i możesz dokonać jej sam, nie wydając przy tym dużo pieniędzy.
  • Zastępowanie kąpieli w wannie prysznicem.  Jeśli jednak już masz nieodpartą ochotę na kąpiel, to należy napełnić wannę do 1/3, ewentualnie do połowy wysokości. Należy pamiętać, aby przed odkręceniem kranu zatkać korkiem odpływ. Jeśli na początku leci zimna woda, to możesz ją  później zbilansować dopuszczając gorącą. Prysznic natomiast należy brać możliwie krótki. Jeśli masz ochotę na dłuższy relaks, to należy zmniejszyć natrysk.
  • Podczas golenia się lub mycia zębów zakręć kran.
  • Należy naprawić kapiące krany. Kropla wody, która kapie raz na sekundę powoduje, że rocznie marnuje się ponad 10 tys. litrów wody. Zwiększa się przez to także ilość odprowadzanych ścieków.
  • Pralkę i zmywarkę do naczyń należy zapełniać do pełna. Zapewnia to najbardziej optymalne zużycie wody.
  • Pod bieżącą wodą należy jedynie spłukiwać naczynia. Gdy myjesz ręcznie naczynia, powinieneś napełnić jedną komorę gorącą wodą z płynem i w niej zmywać.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.