Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Lokata, fundusz, czy ubezpieczenie?

lokatt

Dorota M. w 2010 r. założyła poprzez bank ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy. Wpłaciła 4500 zł. Miała lokatę w innym banku i chciała ją przedłużyć. Jednak doradczyni w banku zaproponowała jej ulokowanie pieniędzy na UFK skoro p. Dorota trzyma oszczędności już długi czas w banku. Klientka zgodziła się jednak cały czas była przekonana, że jest to 5 – letnia lokata. Dopiero po jakimś czasie przejrzała podpisane dokumenty i zdziwiła się, że to nie jest lokata tylko jakieś ubezpieczenie. Chciała je zlikwidować.

Po zapoznaniu się z dokumentami stwierdzono, że umowa została zawarta na 15 lat. Prawdopodobnie okres 5 lat to czas obowiązkowych wpłat na fundusz.

Wyjaśniono czym jest ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy. Prawdopodobnie zerwanie przed czasem umowy wiąże się z potrąceniem przez bank wysokiej prowizji.

Poproszono klientkę o dostarczenie umowy wraz z regulaminem aby ustalić dokładne opłaty za rozwiązanie umowy. Klientka miała czas na odstąpienie od umowy w ciągu 14 dni od dnia jej podpisania. Teraz może jedynie powołać się na wprowadzenie w błąd, ale to nie daje gwarancji odzyskania całości wpłaconej sumy gdyż przed podpisaniem umowy powinna była zapoznać się z jej zapisami.

Klientka doniosła resztę dokumentów. Z  treści warunków ubezpieczenia wynika, że umowa została zawarta na 15 lat. Klientka może w każdym momencie rozwiązać umowę jednak wiąże się to z opłatą za wykup. W chwili obecnej opłata wynosi 100% wartości środków znajdujących się na Funduszu. Tak więc klientka nic nie odzyskałaby z tego co wpłaciła. Przez pierwsze 3 lata opłata nie zmienia się, od 4 roku zaczyna maleć.

Rezygnacja z Funduszu powoduje, że klientka wszystko traci. Klientka miała możliwość rezygnacji z ubezpieczenia bez ryzyka utraty środków w okresie subskrypcji oraz między tym okresem a początkiem okresu ubezpieczenia.

Przygotowano klientce pismo odwoławcze z prośbą o rezygnację z umowy bez ponoszenia kosztów, jednak klientka wątpi aby bank wyraził zgodę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.