Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak ulokować swoje oszczędności?

JAULOKOWACCznf

Zanim dokonamy wyboru odpowiedniej lokaty terminowej, musimy zastanowić się - ile i na jaki okres chcielibyśmy zdeponować swoje oszczędności? Także - jakiego rodzaju miałaby być to lokata, czy ze stałym, czy ze zmiennym oprocentowaniem?

Przed  takim wyborem stanął  Pan Jan Kowalski z Warszawy. Chciał, aby jego pieniądze były możliwie bezpieczne, wybrał więc lokatę. Po zapoznaniu się z całą gamą ofert, zarówno banków, jak i SKOK-ów, Pan Kowalski wybrał instytucję finansową, która - jego zdaniem - proponowała najwyższe oprocentowanie.

Podczas rozmowy z doradcą, Pan Jan postanowił ulokować łącznie 10 tys. zł. Z tych pieniędzy założył dwie lokaty terminowe (po 3 tys. i 4 tys. zł) i konto oszczędnościowe (3 tys. zł).  Ostatnia forma gwarantowała korzystne oprocentowanie (5,5 proc. w skali roku) oraz wypłatę w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Takie rozwiązanie bardzo odpowiadało Panu Kowalskiemu, ponieważ w każdej chwili miał dostęp do swoich oszczędności.

Z kolei dwie lokaty zostały założone na okres trzech i sześciu miesięcy, ze stałym i zmiennym oprocentowaniem (6,0 proc. i 6,5 proc.) i comiesięczną kapitalizacją. Po tym czasie, Pan Jan mógł wypłacić, lub przedłużyć lokaty na następny okres.

Sylwia Koszyk

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.