Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak lista zakupów może pomóc w oszczędzaniu

lista

Ewelina i Janek są małżeństwem z dwuletnim stażem. Zarabiają całkiem nieźle, dzięki czemu powinni żyć na poziomie porównywalnym z poziomem życia ich znajomych. Tymczasem wszystkich stać na wakacje czy nowy samochód, a im ciągle brakuje pieniędzy.

Koleżanka zaproponowała, żeby sprawdzili, na co najwięcej wydają pieniędzy i czy wszystkie te wydatki są faktycznie niezbędne. Po dwumiesięcznych obserwacjach Ewelina uznała, że znaczną część ich wydatków stanowią zakupy artykułów żywnościowych, które niestety w większości lądują w koszu na śmieci, gdyż małżonkowie nie są w stanie zjeść wszystkiego w określonym terminie przydatności do spożycia.

Lista zakupów = oszczędności

Pani Maria, teściowa Eweliny, zasugerowała jej, że powinna sporządzać cotygodniową listę zakupów. Dzięki temu, zakupy małżonków będą zawsze przemyślane i ograniczą się tylko do aktualnie potrzebnych produktów. Skończy się czas magazynowania, a następnie wyrzucania jedzenia do śmieci. Ewelina i Janek będą mogli na bieżąco kontrolować, który produkt się kończy i uzupełniać jego zapas. Jednak największą korzyścią ze sporządzania listy zakupów będzie ograniczenie wydatków, a co za tym idzie oszczędność pieniędzy.

Ewelina i Janek od miesiąca robią zakupy z wcześniej przygotowaną listą niezbędnych towarów. Zmianę wprowadzoną w ich nawyki zakupowe oceniają pozytywnie. – Od miesiąca na zakupy chodzimy z listą i kupujemy tylko potrzebne produkty. Wyliczyłam, że dzięki temu zaoszczędziliśmy około 400zł w skali całego miesiąca – tłumaczy Ewelina. – Oprócz zaoszczędzenia pieniędzy, ograniczyliśmy również czas spędzany w sklepie, bo dokładnie wiemy, co chcemy kupić. Bardzo cieszymy się z faktu, że nie jesteśmy zmuszeni do wyrzucania przeterminowanego jedzenia – dodaje Janek.

Zgubne promocje

Małżonkowie jednym głosem mówią, że od teraz są bardziej wyczuleni na wszelkie promocje, bo to przez nie zazwyczaj kupowali więcej niż potrzebowali. Listę zakupów umieścili w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Uzupełniają ją przez cały tydzień, a w sobotę wspólnie wybierają się na zakupy do supermarketu.

Janek zauważył, że dodatkowym sposobem na ograniczenie zbędnych wydatków jest zabieranie do sklepu wyliczonej ilości gotówki. Dzięki temu są bardziej odporni na pokusy i inne „niepowtarzalne okazje”.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.