Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Korzystna lokata 10 tys. zł na krótko

Iwona

Witam! Mam do dyspozycji kwotę 10 tys. Na razie nie potrzebuję tych pieniędzy, ale będą mi potrzebne za pół roku. Jak mogę je ulokować, żeby zyskać jak najwięcej? Lepsza będzie lokata, czy fundusz inwestycyjny i w jakim banku najlepiej złożyć te pieniądze?

Odpowiedź eksperta:

Podobne pytanie, jak te dotyczące ulokowania 10 tys. zł na sześć miesięcy, zadał ostatnio internauta Zenek – odpowiedź w zakładce „Popularne pytania i odpowiedzi”. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedzią.

W perspektywie długoterminowej w wyniku inflacji siła nabywcza zdeponowanych na koncie pieniędzy maleje, dlatego warto pomyśleć o ulokowaniu pieniędzy w funduszach inwestycyjnych, bądź na lokatach terminowych. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych opierają swoje strategie inwestycyjne na okresie długoterminowym, więc inwestor lokujący pieniądze w funduszach inwestycyjnych powinien się nastawiać na zyski w dłuższym terminie. Przeglądając oferty funduszy warto też zwracać uwagę na to, jakie opłaty są pobierane za nabycie jednostek funduszu i za zarządzanie nim. Czasem TFI, lub dystrybutorzy organizują promocje, w których fundusze można kupić z obniżoną opłatą. Wysokość prowizji, lub jej brak mają istotny wpływ na ostateczny wynik finansowy naszych inwestycji. Ze względu na krótki termin planowanych inwestycji przez internautę skuteczniejszym wyjściem będzie ulokowanie pieniędzy na lokacie.

Oprocentowanie lokat terminowych i rachunków oszczędnościowych w ostatnich miesiącach systematycznie spadało. U większości klientów instytucji finansowych zwyciężyło przekonanie, że z powodu malejących odsetek oszczędzanie na lokatach staje się nieopłacalne. Jednak tak nie jest. Za sprawą bardzo niskiej inflacji w tym roku realny zysk z lokat będzie większy niż w roku ubiegłym. Gdy zdecydujemy się na lokatę terminową to należy przemyśleć skorzystanie z oferty SKOK-ów. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe oferują obecnie zdecydowanie atrakcyjniejsze warunki lokat niż banki.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.