Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Gdzie z korzyścią ulokować pieniądze?

Zenon

Witam, posiadam ok. 100 tys. zł oszczędności, gdzie najlepiej je ulokować, żeby nie stracić na wartości i jeszcze coś na tym zyskać?

Odpowiedź eksperta:

Z pytania klienta trudno wywnioskować czy zamierza korzystać z długoterminowych instrumentów oszczędnościowych, czy raczej chciałby na krótki czas ulokować swoje pieniądze tak, by nie straciły na wartości. Chcąc oszczędzać na cele długoterminowe, możemy sięgnąć po oferty banków, SKOK, TFI, towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak z treści pytania można wywnioskować, że internauta skłania się bardziej ku bezpiecznym sposobom oszczędzania. Wobec podjęcia takiej strategii wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z lokaty terminowej. 

 

Gdzie ulokować pieniądze

Oprocentowanie lokat terminowych i rachunków oszczędnościowych w ostatnich miesiącach systematycznie spadało. U większości klientów instytucji finansowych zwyciężyło przekonanie, że z powodu malejących odsetek oszczędzanie na lokatach staje się nieopłacalne. Jednak trzeba to wyraźnie podkreślić, że za sprawą bardzo niskiej inflacji w tym roku realny zysk z lokat będzie większy niż w roku ubiegłym.

Należy podkreślić, że najważniejszym wskaźnikiem ekonomicznym, który należy uwzględnić przy analizie opłacalności jest poziom inflacji, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na tzw. realną stopę zwrotu z inwestycji. Realna stopa zwrotu w uproszczeniu równa się nominalnej stopie minus poziom inflacji z uwzględnieniem 19 % podatku. Dla przypomnienia, średnioroczny poziom inflacji w 2011 roku według GUS wyniósł w Polsce 4, 3%, a jednocześnie średnie oprocentowanie bankowych lokat 12 miesięcznych w tymże roku wyniosło 5,4%. Wynika z tego, że różnica między oprocentowaniem lokat a inflacją w 2011 roku wynosiła zaledwie 1,1%. A do tego uwzględniając opodatkowanie lokat to okazuje się, że zysk z lokaty był bliski zeru. 

Można wyznaczyć wartość oprocentowania, kiedy depozyt przestanie przynosić jakiekolwiek zyski. Uwzględniając inflację i 19-proc. podatek i zakładając, że za rok inflacja wyniesie poniżej 1,5 proc. r/r według założeń NBP, dziś zakładana lokata 12 miesięczna powinna być oprocentowana na poziomie nie mniej niż 1,9 %. Należy wyraźnie podkreślić, że głównym celem lokowania pieniędzy na lokatach w bankach i SKOK-ach jest ich ochrona przed inflacją i każdy poziom zysku przekraczający poziom inflacji staje się atrakcyjny.

Jeżeli już zdecydujemy się na lokatę to proponujemy skorzystanie z oferty SKOK-ów. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe mają ofertę zdecydowanie atrakcyjniejszą niż banki. 

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.