Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Chcę otworzyć rachunek oszczędnościowy

Mateusz

Chciałbym otworzyć konto oszczędnościowe i posiadam już konto osobiste w jednym z banków. Głównie oczekuję jakiejś porady co do oszczędzania i konsekwencji nieregularnych wpłat (np. styczeń= 200 zł, luty=0 zł, marzec=100 zł). Zastanawiam się jeszcze nad kontem oszczędnościowym w euro, lecz jak czytam warunki to nie do końca rozumiem. Proszę o szybką odpowiedź.


Odpowiedź eksperta:

Rachunki oszczędnościowe są rozwiązaniem łączącym w sobie zalety zarówno konta osobistego, jak i lokaty. Jednak w porównaniu z tradycyjnymi kontami osobistymi  charakteryzują się zazwyczaj wyższym oprocentowaniem, natomiast w porównaniu z lokatami, na których zamrażamy nasze oszczędności, ten produkt charakteryzuje się dużo większą elastycznością jeśli chodzi o dokonywanie wpłat i wypłat.

Decydując się na załażenie konta oszczędnościowego warto pamiętać, że oferowane na początku oprocentowanie może ulec zmianom, niekiedy obowiązuje przez kilka miesięcy, a następnie ulega obniżeniu. Często też banki wysokość oprocentowania uzależniają od wysokości kapitału, a więc korzystne oprocentowanie jest tylko do określonej sumy wkładu, a dla wyższych kwot po prostu jest niższe. Zdarza się też, że banki oferują wysokie oprocentowanie kont oszczędnościowych tylko dla nowych klientów, może się okazać , że jeśli już raz zakładaliśmy konto oszczędnościowe w danym banku to już nie możemy liczyć ponownie na takie samo oprocentowanie, tylko niższe.  Zanim dokonamy wybory konta oszczędnościowego powinniśmy dokładnie przyjrzeć się ofertom banków pod kontem wymienionych wyżej kwestii.

Niezaprzeczalna jednak zaletą kont oszczędnościowych jest możliwość dokonywania zarówno wpłat jak i wypłat w dowolnie wybranym przez siebie czasie. Oznacza to, że jeśli tylko dysponujemy jakąś nadwyżką gotówki możemy ją wpłacić na konto, jeśli natomiast okaże się, że nagle potrzebujemy gotówki to możemy wypłacić pieniądze z konta bez obawy o utratę odsetek, ponieważ będą one w dalszym ciągu naliczane od kwoty jaka pozostanie na koncie. Wpłat na konto oszczędnościowe możemy dokonywać tak często jak tylko chcemy i w dowolnej wysokości. Jeśli jednak w jakimś miesiącu nie wpłacimy żadnej kwoty to nic się nie stanie, nie poniesiemy, żadnych konsekwencji z tego powodu, bo banki nie oczekują od klientów deklaracji o wysokości comiesięcznych wpłat. Jeśli chodzi o wypłaty z konta oszczędnościowego to należy na nie zwrócić szczególna uwagę, ponieważ często zdąża się, że banki ograniczają ilość bezpłatnych wypłat z tego konta do jednej czy dwóch w miesiącu, potem oczywiście jeśli będzie potrzeba zawsze możemy dokonać wypłaty ale musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami za tą transakcję. Warto też zwrócić uwagę na to czy konto będzie bezpłatne czy nie oraz jak często odsetki będą kapitalizowane.

Powrót

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.