Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Żyj finansowo 2017

ZYJFINANSOWO20171CznF

Dzięki projektowi „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”, przygotowanemu przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, przez 9 lat ponad 5 tys. uczniów z 85 szkół ponadgimnazjalnych nauczyło się podejmować świadome decyzje finansowe. Partnerami i sponsorami projektu są m.in. Fundacja Stefczyka i Kasa Stefczyka.

Do podejmowania mądrych decyzji finansowych potrzebna jest wiedza. Jednak żeby teoria przekuła się w praktykę, wiedzę trzeba podać w ciekawy sposób.Wyniki badań przeprowadzonych przez SKEF dały początek pierwszej edycji projektu „Żyj finansowo!”. Badania potwierdziły, że trzeba działać na rzecz podniesienia poziomu edukacji finansowej i opracować podręcznik, który będzie oparty na filozofii nabycia praktycznej umiejętności zarządzania finansami osobistymi. Ważne jest również to, aby wiedza ta została podana w interesujący dla młodzieży sposób.

Brak rozmów młodych ludzi z rodzicami na temat pieniędzy oraz brak efektywnej edukacji w szkołach w tym zakresie przekłada się wprost na ich późniejsze decyzje finansowe. Decyzje te skutkować mogą nadmiernym zadłużeniem prowadzącym często do wykluczenia społecznego.

– Nasz projekt jest istotnym elementem w przygotowaniu młodych ludzi do samodzielnego podejmowania osobistych decyzji finansowych. Powinny one być poprzedzone planowaniem, analizą oraz umiejętnością krytycznego myślenia, a w efekcie dokonaniem najlepszego świadomego wyboru. Wiedza z zakresu finansów w połączeniu z takimi właśnie kompetencjami przyczynia się do budowania poczucia bezpieczeństwa finansowego i odpowiedzialności za podejmowane decyzje, a tym samym znacząco obniża ryzyko wykluczenia finansowego i społecznego. Taka była geneza powstania projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” – wyjaśnia Ewa Kruk ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej.

Projekt „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” obejmuje 15-godzinny cykl zajęć, podczas którego omawiane są między innymi takie tematy jak: etapy planowania finansowego, wpływ podejmowania decyzji na osobistą sytuację finansową, wpływ wykształcenia na wysokość dochodów, istota budżetu osobistego, oszczędzanie, inwestowanie, podstawowe instrumenty finansowe, istota, rodzaje i źródła kredytu, ubezpieczenia, prawa konsumenta. IX edycja projektu została rozszerzona o dodatkowe trzy godziny lekcyjne. Dwie z nich dotyczą tematyki związanej ze „ścieżką długu” – wierzycielami, firmami windykacyjnymi, przyczynami i konsekwencjami zadłużania oraz możliwościami wyjścia z długu. Trzecia zaś godzina poświęcona jest Towarzystwom Ubezpieczeń Wzajemnych.

Każdy z nauczycieli – trenerów prowadzących zajęcia z uczniami – zostaje wyposażony w komplet materiałów dydaktycznych: przewodnik metodyczny wraz z prezentacją multimedialną oraz dodatkami w postaci plików PDF i kolejnych prezentacji. Każdy z uczniów otrzymuje publikację „Żyj finansowo!”.

Od 2008 roku w projekcie wzięło udział 4723 uczniów z 82 szkół. We wrześniu 2016 roku, w ramach  dziewiątej już edycji, dołączyło kolejnych ponad 600 uczniów z 21 szkół ponadgimnazjalnych.

– Edukacja finansowa – szczególnie młodzieży – to wyzwanie, które powinno leżeć na sercu wszystkim, którzy zajmują się szeroko rozumianymi finansami. Świadomość możliwości, jakie niesie korzystanie z usług finansowych, ale i zagrożeń z tym związanych to podstawa – w szczególności dla osób, które z zagadnieniem tym mają kontakt po raz pierwszy. Młodzież stanowi łakomy kąsek dla wszystkich instytucji finansowych, ponieważ preferencje dotyczące wyboru instytucji finansowej będą procentować za kilka lat, kiedy pojawią się pierwsze potrzeby kredytowe – podkreśla Maciej Sztabiński, kierownik regionu Stefczyk Finanse z siedzibą w Olsztynie. – Coraz większy odsetek uczniów posiada konto osobiste, z którego aktywnie korzysta. To dobrze, ale czy wybór instytucji finansowej był świadomy czy przypadkowy? Świadomy klient to również klient bardziej bezpieczny, co w dobie pełnej informatyzacji i mobilności operacji finansowych ma olbrzymie znaczenie. Świadomy klient to również klient oczekujący lepszych standardów obsługi. Takie oczekiwania wpływają z kolei na atrakcyjność oferty, a to przekłada się już na wymierne korzyści – dla obu stron. Kasa Stefczyka wraz z SKEF od wielu lat zajmuje się edukacją finansową młodzieży – będziemy to kontynuować. Jesteśmy zdania, że naprawę warto.

Wszyscy uczniowie biorący udział w dziewiątej edycji projektu mają możliwość wzięcia udziału w konkursie „Żyj finansowo!”. Zadaniem jest przygotowanie sześciomiesięcznego planu budżetu osobistego. Na dziesięciu najlepszych czekają zaproszenia na dwudniowy finał w Warszawie, a na laureatów –atrakcyjne nagrody (tablet, aparat fotograficzny, czytnik e-book, bony podarunkowe).

Na zdjęciu: W projekcie „Żyj finansowo!” bierze udział m.in. młodzież z klasy  1 D z XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.