Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zmniejszanie podatków w działalności gospodarczej

ZMNIEJSZANIEPODATKUCznF

W przypadku najpopularniejszej w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej możliwości nie są zbyt imponujące, ale warto z nich skorzystać.

Jeśli nas na to stać, to największych odpisów możemy oczekiwać po zakupie samochodu z przeznaczeniem na auto służbowe. Oczywiście powinniśmy potem ten pojazd używać do działalności gospodarczej - nie tylko do dojazdów do klienta, czy na spotkania z kontrahentami, ale również docierania do np. urzędów, albo pocztę. W koszty można również wrzucić kupno sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności - komputer, jego oprogramowanie, skaner, czy drukarka. Ponadto wszelkie opłaty telekomunikacyjne (np. za dostawę Internetu), marketing i promocję (materiały reklamowe, prowadzenie strony www), księgowość i składki ZUS. Można też pomyśleć o takich wydatkach, jak maszyny, narzędzia, literatura fachowa, albo część czynszu i opłat - gdy adres prowadzenia działalności jest taki sam, jak naszego mieszkania (więcej o możliwościach odpisania kosztów mediów znajdziesz w tym artykule).

Zyski z uwzględnienia takich kosztów, to możliwość odliczenia ich od dochodu do opodatkowania, a więc zmniejszenia obciążeń fiskalnych. Skala takich oszczędności zależy też  od przyjętej przez nas formy rozliczania się z urzędem skarbowym. Jeśli jesteśmy płatnikami VAT, to kupując komputer  za np. 2000 zł realnie poniesiemy koszt około 1300 zł. Bowiem od ceny naszego zakupu możemy odliczyć najpierw VAT (23%), a następnie podatek dochodowy (18%).

To skutek obowiązującej metody rozliczania VAT. Sprzedając jakiś towar, czy usługę, wystawiamy faktury powiększone właśnie o VAT. Kwotę tego podatku jesteśmy zobowiązani wpłacić do skarbówki. Inaczej będzie jeśli to my coś kupujemy. Wówczas zapłatę za nabyty towar, czy usługę wpisujemy do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a kwotę podatku z tego zakupu możemy odliczyć od VAT-u należnego fiskusowi. Drugim krokiem będzie zaliczenie takiego zakupu do kosztów naszej działalności gospodarczej, co obniży kwotę podatku dochodowego. Podatek ten, zgodnie z nazwą, płaci się od dochodu, czyli już po odjęciu wydatków – kosztów uzyskania przychodu. Również osoby prowadzące działalność bez VAT mogą korzystać właśnie z tego drugiego kroku.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.