Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zmiana funduszu inwestycyjnego

ZMIANYFUNDUSZYCznF

Raporty niezależnych analityków są dostępne dla funduszy inwestycyjnych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (fundusze opakowane w ubezpieczenie). Można z nimi zapoznać się w Internecie. Publikuje je m.in. portal analizy.pl.

Jeśli właśnie dojrzałeś do zmiany funduszu, bo z wyników dotychczasowego nie jesteś zadowolony, to w raportach analitycznych powinieneś skupić się na najnowszych wynikach – najdalej z ostatnich 3-ech miesięcy. Chodzi o wychwycenie aktualnych tendencji, a nie danych sprzed lat, choćby nie wiem jak były rekordowe. Rynek giełdowy nie grzeszy przecież stabilnością – kursy potrafią zmieniać się z godziny na godzinę.

Poza aktualnymi notowaniami ważne jest też minimalizowanie kosztów – jak zresztą w każdej dziedzinie gospodarki. Konieczne będzie porównanie regulaminowych opłat i prowizji wybranych funduszy. Warto zastanowić się nad platformami internetowymi, które wiele opcji pozwalają wykorzystywać bez prowizji.

Małe może być bezpieczniejsze

Mniejsze aktywa zapewniają większą płynność, choćby poprzez możliwość szybszego pozbycia się aktywów powodujących spadek notowań. Wysokość aktywów poszczegolnych funduszy można znaleźć we wspomnianych raportach analitycznych, albo na stronach www wybranych towarzystw inwestycyjnych.

Najważniejszy jest refleks

Gra na giełdzie to wojna nerwów. Trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie notowań, ale nie zawsze poddawać się panice. Jedna zasada jest podstawowa – do swojego portfela zawsze wybieramy fundusze o najwyższych notowaniach w danej chwili. Ważne jest przemieszczanie pieniędzy pomiędzy poszczególnymi instrumentami. Kiedy akcje rosna i jest hossa, to warto przetrzymać kapitał w funduszach akcji. Kiedy akcje spadają, czyli nastanie bessa – przenieś pieniądze do bezpieczniejszych narzędzi takich, jak rachunek oszczędnościowy, lokata, czy obligacja.

(Fot. Beax/wikimedia.org)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.