Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zawsze można coś oszczędzić

ZAWSZEOSZCZEDZICCznF

Oszczędzanie to żmudna i mało efektowna czynność. Nie dość, że wymaga systematyczności to jeszcze wiąże się z samoograniczeniami. Przede wszystkim wymusza zmianę systemu wartości, którym kierujemy się instynktownie. Impuls posiadania należy zastąpić przemyślaną strategią, która pozwoli nam konsekwentnie dochodzić do najważniejszych celów. Przy czym musimy liczyć się z rezygnacją z tych, które są mniej istotne. Najważniejsza jest więc motywacja, czyli odpowiedź na pytanie - co chcemy kupić za odkładane pieniądze.

Celem oszczędzania może być zebranie pieniędzy na rodzinne wakacje, wykształcenie dzieci lub zapewnienie im środków na samodzielny start w życie czy stworzenie poduszki finansowej na wypadek utraty przez nas pracy albo choroby. Najważniejsze jest znalezienie takiego celu, dla którego osiągnięcia będziemy zdolni do codziennych wyrzeczeń.

 

Następnie potrzebny jest rzetelny rachunek naszego sumienia. Stwierdzenie, gdzie marnotrawimy pieniądze, które mogą posłużyć do realizacji podstawowych celów, np. bezpieczeństwa finansowego nas i naszej rodziny.  Na początek warto zestawić niezbędne wydatki z tymi na mniejsze czy większe przyjemności. Nie do uniknięcia są zakupy żywności czy lekarstw, opłaty za mieszkanie i jego zaopatrzenie w ciepło czy prąd. Jednak czy koniecznie musimy mieć pakiet kablówki z kilkuset programami, z których oglądamy kilkanaście? A przecież odchudzenie takiego pakietu to kilkadziesiąt złotych w naszej kieszeni co miesiąc i możliwy początek odkładania tych pieniędzy. Podobnie należy podejść do wydatków np. na paliwo. Zamiast codziennie dojeżdżać samochodem do pracy i wydawać na tankowanie kilkaset złotych miesięcznie, to lepiej przemyśleć stałe korzystanie z komunikacji publicznej. Każdy może sam zrobić taką kalkulację na papierze lub w komputerowym pliku, zwracając choćby uwagę na używki (alkohol, papierosy lub kawa) które są drogie, a na domiar złego niezdrowe, czyli grożące utratą sprawności niezbędnej do pracy zarobkowej przy równoczesnych ponadplanowych kosztów leczenia. Nie należy polegać przy takich szacunkach na wyliczaniu "w głowie" – rozrysowane zestawienie twardych liczb zawsze bardziej działa na psychikę, od której najwięcej zależy przy oszczędzaniu.

Główną przeszkodą w kultywowaniu oszczędzania jest rozrzutność. Oczywiście w zależności od naszych dochodów skala tej wady może być różna. Dla jednych będą to wydatki na słodycze, które nie są niezbędne do życia, a szkodzą zdrowiu. Dla innych pogoń za najnowszymi modelami samochodów, by przelicytować znajomych lub sąsiadów, a są nam niepotrzebne w codziennym funkcjonowaniu, bo tańsze marki lepiej sprawdzają się w codzienności.   

Samo oszczędzanie nie doprowadzi nas do bogactwa, jeśli zarabiamy w granicach średniej pensji krajowej, a zwłaszcza poniżej tej kwoty. Znacznie wydajniejszym sposobem będzie zwiększanie przychodów. Bowiem praca etatowa zapewnia spokój związany z regularnością zarobków, ale możliwości ich wzrostu daje ograniczone. Jeśli ktoś chce zarabiać istotnie więcej, to możliwe jest to przede wszystkim we własnej firmie, gdzie dochody mogą być nieograniczone grupami zaszeregowania itp.  Jednak to droga nie dla wszystkich – zdaniem specjalistów w każdym społeczeństwie odpowiednie predyspozycje mentalne, by zostać biznesmenem, ma zaledwie około 5 proc. osób. Przy czym jest to zdolność niezależna od wykształcenia i doświadczenia – wśród amerykańskich milionerów dominują ludzie z wykształceniem podstawowym, a nie wybitni fachowcy po uniwersytetach Harvard czy Stanford. Liczy się tzw. żyłka do interesu i zdolność ponoszenia ryzyka.

Dla większości ludzi pozostaje strategia małych kwot i systematycznych kroków. Może być ona sposobem na oszczędzanie w każdej sytuacji materialnej – i wtedy, kiedy zarabiamy poniżej średniej krajowej i wówczas, gdy nasze dochody znacznie wzrosną. Najważniejsza jest szczera kalkulacja drobnych wydatków i codzienna dyscyplina w odkładaniu najmniejszych nawet kwot.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.