Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zakupy internetowe za granicą

POLSKIEEZAKUPYCznF

Od sześciu lat Polacy coraz chętniej dokonują zakupów w Sieci – twierdzą badania CBOS. Tylko w 2014 r. wartość detalicznego e-handlu w naszym kraju przekroczyła 25 mld zł. Najchętniej kupujemy elektronikę, odzież, książki i kosmetyki.

Coraz częściej korzystamy też z ofert e-sklepów zza granicy. Już w 2013 r. towary z zagranicy zamawiało 16 proc. kupujących. Jest tak zwłaszcza w elektronice, która w krajach wyżej rozwiniętych jest tańsza. Np. zakup w zagranicznym sklepie internetowym elektroniki o wartości 2 tys. zł może dać nawet kilkaset złotych oszczędności w porównaniu z cenami na rynku krajowym.

Gdzie zapłacić cło, gdzie zapłacić podatek?

Generalnie najpopularniejszymi rynkami e-zakupów są Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Nic dziwnego, skoro produkty zakupione w sklepach zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej nie podlegają ocleniu. W takim przypadku do ceny produktu musimy doliczyć podatek VAT, który wynosi 23 proc.

Bardzo popularne są również e-zakupy w sklepach ze Stanów Zjednoczonych i Azji. Ta druga cieszy się coraz większą popularnością, także głównie w elektronice. Nie bez znaczenia jest, że przy okazji zakupu elektroniki zza Oceanu, czy Dalekiego Wschodu jesteśmy zwolnieni z podatku VAT. Podobnie jest z przesyłkami, których wartość nie przekracza 150 euro.

Wielu obawia się wysokich kosztów dostawy z tak odległej zagranicy. Jednak są takie, zwłaszcza chińskie e-sklepy, które oferują bezpłatną wysyłkę. Są też takie, które znacznie obniżają koszty i termin dostawy, jeśli zamówienie będzie grupowe.

Gdzie zgłosić reklamację?

Ta sprawa wzbudza najwięcej problemów. Najczęściej gwarancja producenta obejmuje tylko jeden kraj. Jeśli okaże się, że musimy złożyć reklamację lub zwrócić towar, będziemy musieli porozumieć się ze sprzedawcą i wysłać mu go na nasz koszt. Na szczęście coraz częściej sprzedawcy oferują pokrycie kosztów. W sporach z kupującymi pomocy udziela również Europejskie Centrum Konsumenckie, które oferuje obsługę także w języku polskim.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.