Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zacznij mądrze oszczędzać

MADRZEOSZCZEDZAJCznF

Mądre oszczędzanie wcale nie jest trudne. By mądrze oszczędzać nie potrzeba także zarabiać milionów. Wystarczy tylko ewidencjonować swoje wydatki, przemyśleć je, skontrolować, w których obszarach możemy dodatkowo zaoszczędzić, a następnie korzystnie ulokować zaoszczędzone środki.

Niestety oszczędzania wciąż kojarzy się jeszcze wielu osobom z uciążliwą i niekończącą się rezygnacją z absolutnie wszystkich życiowych przyjemności - nie można pójść do kina czy restauracji, a o wakacjach z góry należy zapomnieć, wszystko po to, by zaoszczędzić kolejną złotówkę. Nic jednak bardziej mylnego, ponieważ mądre oszczędzanie wcale nie musi być uciążliwe i nie polega na odmawianiu sobie wszystkiego, czyli popadaniu ze skrajności w skrajność.

Prowadź ewidencję

Smutną prawdą jest, że większość osób, które nie oszczędza, w ogóle nie wie gdzie i na co wydaje swoje pieniądze. Pierwszym krokiem osoby chcącej rozpocząć mądre oszczędzanie jest więc konieczność zaprowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów. Niezależnie czy wykorzystamy do niej kartę papieru, arkusz programu Excel czy specjalny program, wydatki najlepiej jest podzielić na kategorie, jak np.: utrzymanie mieszkania, jedzenie, rozrywka, odzież, dzieci. Pozwoli to na skontrolowanie ile i na co wydajemy.

Redukuj niepotrzebne koszty

Ewidencjonowanie wydatków sprawi także, że będziemy w stanie stwierdzić kiedy i na co wydajemy za dużo. Oczywiście nie da się wyeliminować lub zredukować wszystkich wydatków, jednak nawet już drobne zmiany przyzwyczajeń spowodować mogą powstanie wymiernych korzyści.

Powinniśmy także nauczyć się planować swoje wydatki, tj. uwzględniać je w szerszej perspektywie czasu tak, aby konieczność ich poniesienia nie prowadziła do zachwiania naszej stabilności finansowej.

Czasem, by oszczędzić, wystarczy tylko zwrócić uwagę na to, w jaki sposób możemy zoptymalizować posiadane zasoby – zaprzestać marnotrawienia środków. Najprostszymi przykładami są tu:

kupuj mniej zamiast wyrzucać jedzenie, gaś niepotrzebne światło, skręcaj kaloryfery wietrząc zimą mieszkanie, wyłączaj sprzęt z gniazdek itd.. Z pozoru błahe czynności mogą bowiem przyczynić się do powstania niemałych oszczędności, szczególnie że podobnej optymalizacji podlegać może właściwie każda dziedzina naszego codziennego życia.

Pomnażaj zgromadzone środki

Najgorsze, co może zrobić osoba oszczędzająca, to schować zaoszczędzone środki do skarpety, lub na dno szafy – pieniądze tracą wtedy swoją wartość, a także nie generują dodatkowych zysków. Co za tym idzie, oszczędzanie to także umiejętne inwestowanie swoich środków. Te trafić powinny więc na lokatę, np. Lokatę Skokową Plus lub zostać zdeponowane w ramach dostępnego w Kasach Stefczyka Rachunku systematycznego oszczędzania. Wszystko po to, by zebrane oszczędności generowały kolejne zyski.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.