Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wybrać OFE

WYBRACOFECznF

Wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) dotyczy naszej przyszłości finansowej, dlatego winien być decyzją świadomą, przemyślaną i nieprzypadkową. Nie pozwólmy, by o naszych finansach decydował ślepy los, a w razie konieczności zmieńmy OFE. Na co zwrócić uwagę?

Teoretycznie OFE wybrać powinniśmy w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia pracy, jednak faktycznie mamy na to nieco więcej czasu. Jeśli samodzielnie nie wskażemy wybranego OFE, to podlegali będziemy losowaniu, a to odbywa się każdorazowo na koniec stycznia oraz lipca. W rzeczywistości więc terminem granicznym wyboru funduszu jest 10 stycznia lub 10 lipca, zależnie od tego, który z terminów jest bliższy.

Stabilność wzrostu

Ślepy los nie powinien oczywiście decydować o naszej finansowej przyszłości, dlatego fundusz najlepiej wybrać samodzielnie. Jednym z najważniejszych czynników, jakie powinniśmy uwzględnić są oczywiście wyniki inwestycyjne funduszu, czyli poziom wypracowywanego przez niego zysku. Istnieje przy tym wiele źródeł, w tym stron internetowych, które zajmują się prezentacją stóp zwrotu funduszy. Ważne jest, byśmy zyski z OFE powyrównywali w perspektywie długoterminowej, nie koncentrując się np. wyłącznie na danych za ostatni kwartał. Nasze środki w OFE są inwestycją długoterminową i właśnie tak powinniśmy także analizować wyniki poszczególnych funduszy.

Warto zwrócić jednak uwagę także na stabilność osiąganych wyników w poszczególnych latach, tj. systematyczne, a nie skokowe przyrosty. Bezpieczniej chyba wybrać fundusz, który na przestrzeni ostatnich 5 lat niezmiennie zajmował drugą pozycję w rankingu, aniżeli taki, który raz znajduje się na pozycji pierwszej, a następnie 11.

Koszt uczestnictwa

Każdy z członków OFE ponosi także koszty powiązane z uczestnictwem w funduszu. Górne limity opłat są ograniczone, a większość funduszy stosuje maksymalne (lub im bliskie) stawki, jednak wybierając fundusz warto zwrócić uwagę także na to. Uwzględnić tu należy opłatę dystrybucyjną (opłata od każdej składki nie może przekroczyć 3,5%) oraz opłatę za zarządzanie (nie więcej niż 0,045% w skali miesiąca). Warto zaznaczyć, że do niedawna fundusze pobierały także tzw. opłatę transferową, która naliczana była w razie zmiany OFE, jednak od maja 2011 r. transfer środków jest bezpłatny. Dlatego jeśli należymy już do danego funduszu, a nie jesteśmy zadowoleni z jego wyników, to lepiej przenieśmy swoje pieniądze do innego OFE. Ważne jednak, żeby decyzja ta nie była pochopna, a dobrze przemyślana z uwzględnieniem długoterminowych wyników funduszy.

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.