Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Większość Polaków nie posiada oszczędności

OSZCZEDNOSCIPOLAKOWCznF

Cykliczne badanie „Postawy Polaków wobec oszczędzania” Fundacji Kronenberga analizuje podejście Polaków do kwestii związanych z emeryturą, oszczędzaniem, a także inwestowaniem. Najnowsze wyniki nie są jednak pokrzepiające – 55% respondentów nie posiada oszczędności, a jedynie co dziesiąty ankietowany odkłada pieniądze regularnie.

Od kilku lat zauważalny jest w Polsce negatywny trend w zakresie oszczędzania. Choć odsetek osób oszczędzających wzrósł nieznacznie w porównaniu do ubiegłego roku, to nadal regularnie pieniądze odkłada wyłącznie co dziesiąty Polak. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z konieczności oszczędzania, jednak po prostu nie zawsze jest to możliwe. Kryzys, niska płaca minimalna oraz wysoki wskaźnik bezrobocia przyczyniają się do tego, że większość z nas żyje „od pierwszego do pierwszego” – 55% ankietowanych zadeklarowało, że wszystkie środki pieniężne przeznacza na bieżące potrzeby.

Regulując teraźniejsze wydatki nie skupiamy się także na przyszłości – o zabezpieczeniu finansowym na czas emerytury myśli jedynie 9% Polaków. Odsetek ten zmalał przy tym w porównaniu do ubiegłego roku, w którym wskaźnik odkładających pieniądze na emeryturę wynosił 13%. Dzieje się tak choć znaczna część Polaków uważa, że świadczenie emerytalne będzie niższe od otrzymywanego obecnie wynagrodzenia, a niemal co 10% z nas sądzi, że państwa nie będzie stać na wypłacanie świadczeń.

Inwestowanie i gotówka

Niewielki odsetek osób regularnie oszczędzających wpływa w oczywisty sposób na współczynnik osób inwestujących. Ten spadł znacząco w porównaniu z rokiem ubiegłym. W roku 2012 odsetek osób inwestujących wynosił 12%, jednak zmniejszył się on rok do roku o połowę, tj. w roku 2013 wyniósł zaledwie 6%.

Znaczna część Polaków – 34% - ufa w zakresie inwestowania i oszczędzania wyłącznie sobie. Według 15% respondentów trzymanie gotówki w domu jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów „lokowania" oszczędności. Również 15% ankietowanych wskazało przy tym, że to kupno nieruchomości, bądź ziemi jest najbezpieczniejszym sposobem inwestowania pieniędzy.

Wyniki badania pokazują także, że Polacy są niezwykle przywiązani do papierowego pieniądza. Aż 41% badanych nie potrafi jednak odpowiedzieć dlaczego właściwie używa gotówki, jednak wśród przewag wykorzystywania papierowego pieniądza często podkreślane jest poczucie bezpieczeństwa i wygoda. Dodatkowo 17 % badanych deklaruje poczucie większej kontroli nad wydatkami, które zapewnia im gotówka.

Polecamy artykuł: Jak oszczędzać pieniądze

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.