Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Uwierzyć w sens oszczędzania

UWIERZYCWSENSOCznF

Zwłaszcza, kiedy wciąż czujemy, że mamy mało pieniędzy, bo żyjemy od pierwszego do pierwszego. To powoduje, że już na starcie zniechęcamy się do realizacji celu. Tymczasem może to tylko szukanie wymówek, a po dokładnym oszacowaniu okaże się, że nie jest tak źle. Zawsze warto spróbować. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku skutecznego oszczędzania na początek najważniejszy jest jego dobry plan. Później niezbędna będzie jego konsekwentna realizacja. Szczególnie, gdy mamy jakieś mniejsze czy większe marzenia.

Niektórzy odczuwają wrodzoną niechęć do skrupulatnej systematyczności. Nie chcą ani spisywać niezbędnych zakupów, ani bawić się w cięcie wydatków po kilka złotych co miesiąc na różnych drobnych kosztach. Szkoda im też czasu. Takie osoby przede wszystkim powinny koncentrować na konkretnych, dużych oszczędnościach. Warto sobie na przykład uzmysłowić, że każde 100 zł miesięcznie daje 1 200 zł rocznie. Ta kwota może już posłużyć do opłacenia tanich wakacji czy kupna telefonu komórkowego.

Warto zacząć od oszczędzania żywności. Nie koniecznie zresztą od kupowania mniej lub tańszych produktów. Jedzenie kupuj według sporządzonej przed wyjściem do sklepu listą, a nie zgodnie z chwilową zachcianką. Ogranicz alkohol, słodycze, kawę, papierosy i napoje gazowane. To mogą być pokaźne zyski nie tylko dla portfela, ale i dla zdrowia. Przede wszystkim zrezygnuj ze stołowania się na mieście i przygotowuj posiłki sam, na ile to tylko możliwe. Do pracy możesz zabierać przygotowywane w przeddzień posiłki. Tu oszczędności mogą spokojnie pójść w setki złotych każdego miesiąca. Przy większych zakupach korzystaj ze sklepów internetowych, gdzie dobre produkty można znaleźć w niższej cenie. Ważne jest cotygodniowe przeglądanie lodówek i szafek, by zjadać najpierw produkty z najkrótszymi terminami ważności. Unikniemy wyrzucania jedzenia do śmietników. Nie wierz też na słowo, że „markowe jest lepsze”. Czytaj skład, porównuj, kupuj na spróbowanie i może znajdziesz równie dobry produkt za pół ceny bez logo firmy. W końcu, spróbuj robić hurtowe zakupy dla siebie i znajomych. Zwłaszcza w e-sklepach, gdzie od odpowiedniej wielkości zamówienia można liczyć na rabaty i ulgowe stawki za dostawę.

Oszczędzanie nie jest i nie musi być wymuszonym cierpieniem. To może być realny środek do zdobycia konkretnego celu. W końcu oszczędza się po coś. Warto więc zacząć od małych kroków, codziennych drobiazgów, których często nawet nie zauważamy. Wiele osób już po 2-3 miesiącach oszczędzania zaczyna dostrzegać korzyści. Nade wszystko, im więcej członków rodziny włączy się do akcji oszczędzania, tym szybciej uda się odłożyć dużo większe pieniądze na wymarzony cel. Przecież nic tak nie motywuje do dalszego działania, jak już osiągnięty sukces, wcześniej nie uważany za możliwy. Na przykład wyjazd na wspólne, rodzinne wakacje.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Zakupy online, Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.