Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ustawa o OFE przyjęta

SEJMPRZYJALUSTAWEOOFECznF

Sejm uchwalił ustawę o przeniesieniu oszczędności Polaków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Niemal 154 mld zł z tych funduszy będą podlegały dziedziczeniu. Pieniądze zgromadzone w OFE, które trafią na IKE, są prywatną własnością oszczędzającego i nie mogą być przelane do budżetu państwa, jak bywało to uprzednio. Na IKE nie będzie już przekazywana żadna część składki emerytalnej, natomiast każdy posiadacz takiego konta będzie mógł do niego dopłacać, ale i wypłacać.

W OFE zgromadzono pieniądze około 16 mln Polaków. Wypłata tych oszczędności będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego. W ustawie zapisano wprost, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego. W OFE pieniądze były publiczne – przesądził o tym, w orzeczeniu z 2015 r. Trybunał Konstytucyjny, utwierdzając ówczesny rząd w decyzji po przesunięciu do ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) połowy środków zebranych przez obywateli w OFE. W IKE pieniądze będą prywatne, z ustawową gwarancją własności i możliwością dziedziczenia. IKE, a właściwie instytucje je prowadzące, będą podlegały nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez oszczędzającego, pieniądze będą inwestowane w coraz bardziej bezpieczne instrumenty finansowe, tak by przyszłego emeryta nie dotknęła strata.

Uczestnik OFE będzie miał prawo do złożenia deklaracji i przeniesienia środków na indywidualne konto w ZUS. Wówczas taka osoba będzie gromadzić oszczędności emerytalne w całości w pierwszym filarze systemu emerytalnego. Czas na złożenie deklaracji, której wzór określi rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to 2 miesiące - od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. Automatycznie do ZUS zostaną przekazane pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapowiedział, że 27 listopada 2020 r. wszystkie środki zgromadzone na OFE staną się środkami prywatnymi Polaków.

Oszczędności z IKE będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości albo częściowo bez dodatkowych opłat czy podatków. Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), powstałe z przekształcenia OFE wniosą z tytułu przekształcenia opłatę odpowiadającą wartości 15 proc. aktywów netto OFE, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.) To stawka równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS. Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS.

Dzięki nowej ustawie, IKE staną się dla Polaków powszechnym instrumentem oszczędzania na emeryturę. Łącznie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) wzmocnią finansowe zabezpieczenie przyszłych emerytów. Ustawą ma jeszcze zająć się Senat. Jednak nawet jeśli ją odrzuci, to posłowie PiS w Sejmie przegłosują ją powtórnie i wówczas będzie czekała ona jedynie na podpis Prezydenta RP, co także wydaje się formalnością.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Komisja Nadzoru Finansowego

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.