Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Urosły oszczędności Polaków

ROSNAOSZCZEDNOSCI-2019CznF

Ponad połowa polskich gospodarstw domowych ma oszczędności – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w maju 2019 r. Badanie dotyczące majątku Polaków było kolejnym tak szerokim od 2007 r. Od tego czasu oszczędności polskich gospodarstw domowych wzrosły ponad dwukrotnie. Tylko od początku 2018 r. udział osób deklarujących posiadanie oszczędności zwiększył się o 6 punktów (z 49 proc.). Zdaniem CBOS, wskaźniki położenia materialnego Polaków, zarejestrowane w połowie 2019 r., były najlepsze w historii.

Autorzy raportu podkreślili: "Po raz pierwszy, od kiedy pytamy o tę kwestię, ponad połowa (55 proc.) ankietowanych deklaruje, że ich gospodarstwa domowe posiadają oszczędności pieniężne". Deklaracje posiadania oszczędności są częstsze w gospodarstwach o wyższych dochodach na osobę. Jednak zaskakujący okazał się wysoki udział młodych, wykształconych Polaków wśród odkładających pieniądze. Nierzadko byli to już uczniowie i studenci. Nie ustępowali im przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem oraz pracujący na własny rachunek. Badanie pokazało, że 75 proc. posiadających oszczędności byłoby w stanie żyć z nich, bez obniżania dotychczasowego poziomu życia, przynajmniej dwa miesiące. 23 proc. przeżyłoby dłużej niż pół roku. Co dziesiątemu starczyłyby one na mniej więcej miesiąc, a jedynie nielicznym (3 proc.) na krócej.

Mimo wzrostu odsetka gospodarstw domowych, które mają oszczędności, nie zmienił się udział takich, które mają długi do spłacenia. Obecnie 39 proc. respondentów deklaruje, że ich gospodarstwa domowe mają jakieś długi, kredyty lub pożyczki, w tym 3 proc. ma aktualnie problem z ich spłacaniem. Analitycy CBOS uściślili, że "o posiadaniu przez gospodarstwa domowe różnego rodzaju długów częściej niż pozostali mówią mieszkańcy największych miast, respondenci w wieku 35-54 lat, absolwenci wyższych uczelni, a w grupach społeczno-zawodowych: średni personel, technicy, kadra kierownicza i specjaliści z  wyższym wykształceniem oraz pracujący na własny rachunek".

36 proc. polskich gospodarstw domowych posiada oszczędności, nie mając przy tym długów. Drugą pod względem liczebności grupę stanowią nieposiadający ani oszczędności, ani długów (25 proc.), czyli osoby, które wydają wszystko na bieżące wydatki, nie zadłużając się przy tym. Pozostali badani – z gospodarstw domowych posiadających długi - dzielą się na dwie niemal równe części: bez oszczędności (20 proc.) i z oszczędnościami (19 proc.).

Ankietowani, którzy mają problem ze spłacaniem swojego zadłużenia, znacznie częściej niż pozostali dłużnicy są winni pieniądze parabankom oraz osobom prywatnym. Stosunkowo niewiele gospodarstw (5 proc.) ma zaległości w bieżących opłatach - za czynsz, elektryczność, telefon, zaległe podatki, a tylko 2 proc. ma kłopot z ich spłacaniem.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.