Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Tańsze połączenia telefoniczne w UE

TANSZEPOLACZENIAUECznF

Nowe maksymalne stawki za międzynarodowe rozmowy i SMS-y ujednoliciły stawki w ramach Unii Europejskiej (UE). Osoby dzwoniące ze swojego kraju do innego państwa UE zapłacą maksymalnie 19 eurocentów za minutę i 6 eurocentów za wiadomość SMS . Według kursów walut w maju 2019 r. to odpowiednio - 82 grosze i 26 groszy. W obu przypadkach należy doliczyć podatek VAT, który w krajach unijnych waha się na takie usługi od 17 do 27 proc. Zdaniem Komisji Europejskiej, takie rozwiązanie ma ujednolicić rynek cyfrowy w Unii.

Wcześniej UE (w czerwcu 2017 r.) zniosła opłaty roamingowe. Następnie Unia wprowadziła przepisy w sprawie opłat za połączenia międzynarodowe. Dzięki nim Bruksela może ustalać nowe maksymalne stawki za rozmowy międzynarodowe i wiadomości SMS w obrębie UE. Ma to obronić Europejczyków przez wysokimi rachunkami za połączenia telefoniczne wykonywane na terenie Unii. Operatorzy telekomunikacyjni w całej UE zostali zobowiązani do poinformowania konsumentów o nowych stawkach maksymalnych. W 28. krajach unijnych obowiązują one od 15 maja 2019 r. Potem wejdą w życie także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.

Stawki maksymalne dotyczą wyłącznie klientów indywidualnych. Klienci biznesowi nie są objęci tą formą regulacji cen, ponieważ wielu operatorów proponuje odrębne, specjalne oferty przeznaczone dla tej grupy użytkowników. Limity cenowe nie mają też zastosowania do pakietów lub abonamentów oferowanych za stałą cenę i obejmujących określoną liczbę międzynarodowych rozmów lub SMS-ów w UE. Klienci, którzy stwierdzą, że ich pakiet bądź abonament przestanie się opłacać po wejściu w życie nowych ograniczeń cen, mają możliwość rezygnacji z takiego pakietu i przejścia na zwykłą taryfę minutową dla połączeń głosowych i SMS-ów w obrębie UE.

W wyjątkowych okolicznościach krajowe organy regulacyjne, odpowiadające za komunikację elektroniczną, mogą przyznać operatorowi prawo do odstępstwa od unijnych regulacji cenowych. Odstępstwo takie ma charakter wyjątkowy i dotyczy operatorów, którzy specjalizują się w połączeniach międzynarodowych lub mają bardzo niską marżę zysku na cenach krajowych. Krajowy organ regulacyjny odpowiedzialny za telekomunikację powinien dysponować wykazem operatorów, którym można przyznać takie uprawnienie.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska, Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.