Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Tańsze i szybsze budowanie

TANSZEBUDOWANIECznF

Nowe przepisy ułatwiają i przyspieszają realizację inwestycji, bo ograniczają niektóre kosztowne i czasochłonne procedury. To ważne dla osób samodzielnie inwestujących i budujących swoje mieszkanie czy dom. Zmiany dotyczą m.in. procedury uzyskiwania odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych i samowoli budowlanych. Likwiduje też opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Nowe przepisy mają zwiększyć liczbę oddawanych mieszkań.

Jednym z celów zmian, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, jest deregulacja. Jak ocenił resort, dzięki zmianom znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Nowe prawo zakłada również ułatwienie legalizacji co najmniej dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, zwolnione zostają m.in. instalacje gazowe wykonywane wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, stacje regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m sześc. , urządzenia melioracji wodnej, a także budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1 tys. mkw. i głębokości nieprzekraczającej 3 m położonych w całości na gruntach rolnych.

Ustawy wprowadza pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Poprzednio nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić w dowolnym momencie po wielu latach zamieszkiwania w nim. Nowe rozwiązania sprawiają, że po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej unieważnić.

Ustawa wprowadza także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci. Poprzednio wydłużało to rozpoczęcie prac i podrażało samą budowę.

Z drugiej strony, zadbano o większe bezpieczeństwo przy zmianie użytkowania lokali np. mieszkania na przedszkole czy na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.