Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Tanie ubrania

TANIEUBRANIACznF

Lato w pełni, a w palącym słońcu trudno nawet wyobrazić sobie deszcz, śnieg czy mróz. Mimo tego właśnie teraz warto zainteresować się ubraniami, które posłużą nam w innych porach roku. Ich zakup poza sezonem może być bardzo opłacalny!

Nie każdy jednak może pozwolić sobie na planowanie wydatków. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, możliwości, a także od osoby, dla której dane ubranie będzie przeznaczone.

Jak i kiedy kupować ubrania dla dzieci?

Ubrania dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, kupuje się w zasadzie na bieżąco. Możemy co prawda oszacować tempo wzrostu dzieci, ale to, jak będą aktywne (i pomysłowe w niszczeniu garderoby) wykracza poza możliwości kontroli.

Wiąże się z tym poważny problem: zakup ubranek jesienno–zimowych następuje na ogół w sezonie, co podnosi ponoszone przez nas koszty.

•        Warto na bieżąco monitorować oferty sklepów w poszukiwaniu promocji, ale nie powinno się z nich korzystać za każdym razem, aby nie zapełniać szaf zbędnymi ubraniami.

•        Szczególnie w pierwszych latach życia dziecka kluczowe znaczenie powinna mieć jakość ubrania, a nie marka – ubranko dla dziecka musi być wygodne i bezpieczne, logo to tylko dodatek.

Ubrania dla nastolatków – jak wyrobić prawidłowe nawyki?

Nastolatki są szczególnie wyczulone na modę. Bez względu na płeć trudno przekonać je do dokonywania zakupów na posezonowych wyprzedażach, a jeżeli już z nich skorzystają, to wybrane ubrania (nawet przecenione o 50 i więcej procent) i tak poważnie drenują portfel.

Niszę na rynku dostrzegły niektóre marki odzieżowe, projektując stosunkowo tanie kolekcje (nie ukrywając przy tym, że przeznaczone są na jeden i tylko jeden sezon). Oprócz ulgi dla domowych finansów ma to, niestety, także ujemną stronę. Wyrabia w młodych ludziach nawyk bezmyślnej konsumpcji i przyzwyczaja do jednorazowości przedmiotów.

•        Warto zainteresować starsze dzieci jakością i trwałością. Istnieją w końcu ponadczasowe fasony i ubrania, a jednorazowy większy wydatek bardzo szybko się zwróci.

•        Uważajmy na promocje i wyprzedaże: młodzież jest na nie szczególnie podatna, tymczasem – jak opisywaliśmy w tym artykule – nie zawsze oznaczają one obniżkę cen.

•        Samodzielne zakupy mogą stanowić część edukacji finansowej nastolatka - o ile koszt zakup ubrań uwzględnimy w kieszonkowym, nie zaś w formie spontanicznych zachcianek.

Kiedy opłaca się kupować ubrania dla dorosłych?

Na początek zainteresujmy się sezonowymi wyprzedażami: po zakończeniu każdej pory roku w magazynach hurtowni, sklepów i producentów odzieży pozostają niesprzedane ubrania. W obliczu strat wiążących się z ich utylizacją lub przechowywaniem najczęstszą decyzją jest wystawienie ich na sprzedaż w nowych, atrakcyjnych cenach – wysokość rabatu może sięgać nawet 90%. Przy odrobinie szczęścia możemy w taki sposób kupić ubrania doskonałej jakości, które posłużą nam przez wiele lat.

Zdarza się, że promocje wiążą się z próbami ograniczania praw Klienta – więcej o tym, jak reagować w takich sytuacjach przeczytasz w artykule pt. „Czy przeceniony towar podlega reklamacji”.

Miejmy również na uwadze fakt używania nieprawdziwych przecen w celu manipulacji kupującym. Warto orientować się w cenach ubrań, pozwoli to bowiem ominąć nierzetelnych sprzedawców.

Interesującym pomysłem, chociaż nie związanym z równie widowiskowymi obniżkami, jest kupowanie odpowiednich dla danego sezonu ubrań z wyprzedzeniem (w lecie kupujemy więc stroje na zimę, jesienią i zimą – letnie i tak dalej). W tym przypadku odnosimy podwójną korzyść – kupujemy taniej, a jednocześnie nasze ubrania będą zgodne z obowiązującą modą.

Warto planować wydatki i odpierać pokusy związane z marketingowymi sztuczkami!

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.