Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Tanie prezenty pod choinkę

TANIEPREZENTYCznF

Tradycja obdarowywania się prezentami po wigilijnej wieczerzy może być kłopotliwa jeśli już tylko przygotowania do samych świąt zbyt obciążyły domowy budżet. Sytuacja staje się nerwowa im bliżej do Wigilii, a wszędzie coraz więcej reklam z dzwoneczkami sani w tle. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że bliskich z reguły bardziej wzrusza pamięć o nich przekazana w podarkach, a nie wysokość rachunków zapłaconych za nie. Ważniejsze jest trafienie w upodobania osób, które chcemy obdarować. Niepozorny drobiazg może okazać się strzałem w "10".

O dokładnie skierowanych do danej osoby podarkach mówimy, że są od serca. Świadczą bowiem o tym, że znamy i pamiętamy upodobania bliskich. Jeśli mamy np. zdolności kulinarne, to warto dla smakoszy domowych dżemów przygotować mały pakunek z kilkoma słoikami własnoręcznie przygotowanych przetworów. Trzeba je tylko estetycznie zapakować. To samo może może dotyczyć ciastek o dłuższej trwałości takich, jak tradycyjne pierniki na bazie prawdziwych korzeni i miodu, a nie z zawartością jakichś "E-coś tam" ze sklepu. Problemem będzie oczywiście opakowanie, ale obecnie nawet w hipermarketach możemy niedrogo kupić różne pudełeczka, arkusze papierów i ozdobne wstążki. Lepiej, jeśli ktoś ma wrażliwość plastyczną i odpowiednio sprawne ręce – wówczas samemu mozna wyczarować albumy z pamiątkowymi zdjęciami czy unikatowe kalendarze. Takie prezenty można również zamówić w Internecie, ale tu koszt będzie zdecydowanie wyższy, a i termin dostawy w okresie przedświątecznym niepewny.

Największym wyzwaniem w przygotowaniu odpowiednich prezentów nieodmiennie są dzieci. Najbardziej podatne na reklamy i opinię rówieśników. Może więc namówmy je do wykonania własnoręcznie rysunków albo obrazków dla babci czy dziadka, by same przekonały się, że taki prosty prezent od serca może sprawić obdarowanym dużo radości. Wówczas same lepiej przyjmą dar w postaci szalika od babci z wizerunkiem ulubionej bajkowej postaci, zamiast fabrycznej maskotki – jednej z wielu zalegających sklepowe półki.

Najwdzięczniejszym prezentem i dla dorosłych, i dla dzieci mogą być książki. Oczywiście wówczas, kiedy dobrze wiemy czym kto czym się interesuje. Bardzo ważne jest też tzw. wyczucie. Bliskim, lubiącym eksperymenty w kuchni, nie podarujemy chyba przewodnika po modnych restauracjach, bo może to być odebrane jako niemy wyrzut wobec jakości tworzonych przez nich dań. Wskazana byłaby raczej książka z przepisami kuchni szczególnie lubianej przez amatora samodzielnego gotowania.

Natomiast dla miłośników kawy bądź herbaty warto kupić małą paczuszkę odpowiedniego ziarna lub suszu w sklepie, który takie nieprzemysłowe produkty sprzedaje na wagę. Można dobrać taką ilość na jaką nas stać, ale w gatunku zadowalającym smakosza. Przy okazji napojów, butelka domowego wina lub nalewki na pewno ucieszy miłośników takich trunków. Pasjonującym się uprawą roślin balkonowych i przydomowych albo działkowych miło będzie znaleźć pod choinką zestaw nasion z dodatkiem np. rękawic ogrodowych. Zwolennikom zdrowej żywności pewnie spodoba się zestaw własnoręcznie upieczonych chlebów na zakwasie, lub rzadkie oleje, bogate w wartości odżywcze (np. sezamowe, lniane czy z dyni). Te drugie często sprzedawane są w niewielkich, charakterystycznych buteleczkach, a można taki prezent uzupełnić ceramicznymi pojemnikami, które są do kupienia za kilkadziesiąt, a nie kilkaset złotych.

Wśród wielu innych możliwości pozostają jeszcze m.in. mnogie płyty DVD z ulubionymi filmami lub muzyką. W tym przypadku ważniejsze od ceny też będzie wybranie podarku pod kątem upodobań bliskich. Przecież o to chodzi, by prezentem pod choinkę dać znać, że wiemy co domowników i członków dalszej rodziny bądź przyjaciół rzeczywiście ciekawi i raduje, a nie licytować się kosztownymi gadżetami.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.