Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Święta oszczędne, ale nie biedne

NIEBIEDNESWIETACznF

Jak nie zadłużyć się na Święta, ale urządzić je tak, aby cała rodzina odczuła ich magię – to podstawowy problem niemal wszystkich Polaków pod koniec każdego roku. Święta Bożego Narodzenia to bowiem w naszej tradycji narodowej czas szczególny, który zwłaszcza dzieci powinny zapamiętać jako jedne z najszczęśliwszych chwil ich życia. Jednak okazała i ładnie przybrana choinka czy stół bogaty nie tylko w tradycyjne dania wigilijne, ale i w różne smakołyki, a przede wszystkim prezenty – to wszystko przecież kosztuje.

Te koszty niewątpliwie wzrosną, jeśli zabierzemy się do świątecznych przygotowań w ostatniej chwili – na kilka dni przed Wigilią. Warto więc już kilka tygodni wcześniej ustalić ilu będziemy mieli gości i jakie smakołyki każdy z nich lubi najbardziej. Każda nadwyżka łatwo psujących się produktów może doprowadzić do bezsensownych wydatków, a więc marnotrawstwa. W przypadku dużej liczby gości warto pomyśleć o rozłożeniu kosztów. Oczywiście nie jest mile widziane żądanie od teściów gotówki na zakupy żywności. Jednak prośba o przygotowanie jakiejś ulubionej i będącej specjalnością ich domu potrawy wigilijnej będzie dobrym pomysłem. To nie tylko sposób na oszczędzenie domowego budżetu, ale przede wszystkim na zadowolenie stołowników, bo każdy będzie miał do wyboru jakąś ulubioną potrawę świąteczną.

Żadnych zakupów na ostatnią chwilę! Okres przedświąteczny to dla sklepów i dużych sieci handlowych czas „żniw”. Ich działy marketingu robią wszystko, by zmusić klientów do wydania jak największej ilości pieniędzy. Reklamy w telewizji i Internecie, ale również promocje, a w sklepach specjalne dekoracje, odpowiednio dobrana muzyka i zapachy mają skusić do nie zawsze potrzebnych zakupów. Najlepiej walczyć z tymi sztuczkami odpowiednim planowaniem. Najlepszą bronią jest zwykła lista zakupów, przygotowana zanim udamy się do sklepu. Podziel planowane wydatki na 3 kategorie – prezenty, jedzenie i ozdoby. Zwłaszcza w tej ostatniej grupie najpierw sprawdź co już masz z domu, choćby w kartonie z bombkami. W ten sposób sprawdzisz czy niezbędne są wszystkie pozycje na liście i ochronisz się przed niepotrzebnymi wydatkami.Warto też wybrać odpowiednie miejsce na przedświąteczne sprawunki. Celowe będzie poszukanie publikowanych np. w Sieci cen koszyków świątecznych zakupów. Może okazać się też, że warto produktów z takich typowych zestawów poszukać w e-sklepach. Jednak w tym przypadku, by mieć pewność dostawy na czas, trzeba złożyć zamówienie z około miesięcznym wyprzedzeniem.

Na zakupy do świątecznie ustrojonych supermarketów nie zabieramy dzieci! To bardzo ważne, jeśli chcemy zachować minimalną dyscyplinę finansową. Z maluchami sprawa jest oczywiście najtrudniejsza, bo to one z największą niecierpliwością czekają na prezenty pod choinką i faktycznie czasem nie sposób inaczej sprawić radość niż najmodniejszym zestawem klocków czy lalką. Jeśli jednak chcesz oszczędzać, to istnieją różne wyjścia. Kup dziecku wymarzoną zabawkę, ale nie stawiaj na topowe firmy. Czołowi producenci za swoje zabawki słono sobie liczą, zaś równie efektowne, jeśli nawet nie lepsze zabawki możesz nabyć w małych wytwórniach, które często sprzedają swoje wyroby w Internecie.

Większość Polaków koszty świąt ujmuje w bieżących wydatkach – jeżeli jednak będziemy musieli się zapożyczyć, warto dokonać wcześniejszej analizy ofert i unikać tych skierowanych do osób o złej sytuacji kredytowej. Korzystajmy więc nie z ofert różnych firm podatkowych, ale z uznanych instytucji finansowych, jak banki i SKOK-i. Koszt niewłaściwie wybranej pożyczki może wielokrotnie przekroczyć pożyczaną sumę – nigdy nie podejmujmy więc takiej decyzji bez namysłu i pod wpływem chwili. Ponadto prezenty czy ozdoby świąteczne można wykonać własnoręcznie, co znakomicie obniży ich koszty.

Święta Bożego Narodzenia nie muszą więc wiązać się z udręką kilometrów przemierzanych w galeriach handlowych, dziesiątkami godzin w gorącej kuchni i miesiącami ograniczeń w nadmiernie zadłużonym domowym budżecie. Jeśli wszystko rozsądnie i na czas zaplanujemy, to unikniemy niepotrzebnych stresów, nie wydamy za dużo, a ocalimy piękno świątecznego nastroju.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: SKOK, zadłużenie, Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.