Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Smartfonem kontroluj wydatki

KONTROLASMARTFONEMCznF

Jeszcze do niedawna kontrola codziennych finansów była żmudnym i długotrwałym procesem. Jednak obecnie dostępnych jest wiele dedykowanych smartfonom i tabletom narzędzi, które pozwalają na szybkie i sprawne zapanowanie nad domowym budżetem.

Kontrola domowych finansów to konieczność. Pozwala bowiem nie tylko na obiektywne przyjrzenie się proporcjom pomiędzy przychodami i wydatkami, ale także na optymalizację portfela. Panowanie nad budżetem jest więc pierwszym krokiem do  efektywnego oszczędzania.

Asystent finansowy w telefonie

Ciekawą możliwością spisywania swoich wpływów i wydatków w notatniku, czy arkuszu kalkulacyjnym Excel, są dedykowane telefonom i tabletom programy rozliczeniowe, które ułatwią zapanowanie nad rodzinnym budżetem. Aplikacje tego rodzaju to między innymi Finanse Osobiste czy Cash Droid. By uzyskać do nich dostęp wystarczy pobrać je ze sklepu z aplikacjami telefonicznymi, z którego korzystamy. Nie oznacza to jednak, że za asystenta finansowego w telefonie przyjdzie nam zapłacić choćby złotówkę. Dostępnych jest bowiem cały szereg darmowych aplikacji, które oferują darmową wersję podstawową i płatną wersję zaawansowaną, która posiada dodatkowe opcje, jak np. możliwość skorzystania z funkcji oznaczenia na mapie sklepów, w których dokonujemy zakupów.

Ważne jest jednak, by sprawdzić czy dana aplikacja dostępna jest w języku polskim. Warto także zapoznać się z dostępnymi na forach internetowych opiniami użytkowników, lub zdecydować się na pobranie aplikacji, która cieszy się największą popularnością – liczbą pobrań. Istotne jest również, by zainstalowany program był dla nas zrozumiały i łatwy w obsłudze. Jeśli tak nie jest, nie męczmy się, odinstalujmy go i poszukajmy innego narzędzia, które bardziej  będzie odpowiadało naszym preferencjom.

Gdzie rozeszły się pieniądze?

Zaletą aplikacji na tablet lub telefon jest to, że każdy z wydatków może być wpisany do nich od ręki. Kontrola finansów nie wymaga więc zbierania wszystkich paragonów i ich późniejszego wprowadzania do programu. Aplikacje pozwalają także na określenie miesięcznego wpływu, co umożliwia nieprzerwaną kontrolę nad proporcjami „winien-ma”. Systemy tego typu pozwalają dodatkowo na pogrupowanie wydatków według kategorii (np. odzież, jedzenie), a także ich przypisywanie do konkretnego domownika.

Ważne jest również, że aplikacje te mogą przypominać nam o płatnościach, jakie musimy jeszcze wykonać, a także pozwalają na planowanie wydatków w przyszłości. Istotną cechą jest również możliwość ustalenia limitu miesięcznych wydatków. Zostaniemy każdorazowo poinformowani (upomniani) o jego przekroczeniu, co pozwoli na wypracowanie dyscypliny niezbędnej w gospodarowaniu domowym budżetem, a także może być pomocne przy comiesięcznym oszczędzaniu.

(Fot. Steven9212/wikimedia.org)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.