Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Smart shopping, czyli inteligentne zakupy

SMARTSHOPCznF

Chodzi przede wszystkim o to, by kupić jak najtaniej towar jak najlepszy. To odwieczne prawo handlu, sprawdzone tysiące lat temu m.in. na szlakach bursztynowym i jedwabnym. Równie obowiązujące na wiejskim jarmarku, jaki i w nowoczesnych hipermarketach. W XXI wieku jeden ważny czynnik zmienił jednak podejście do tej tradycji – to element czasu wspierany przez technologię Internetu.

Dziś ważne jest więc nie tylko oszczędne gospodarowanie pieniędzmi, ale także czasem.  Roztropne użytkowanie pieniędzy i czasu to główne założenie smart shoppingu.

Jak kupować inteligentnie?

Warto zacząć od Sieci. Wirtualne zakupy ułatwiają przede wszystkim  porównywarki internetowe. Ponadto serwisy zakupów grupowych i promocyjne, które np. rozsyłają pocztą elektroniczną kupony rabatowe. Ważne jest korzystanie z wszelkich obniżek, promocji i okazji, ale nie bez wcześniejszej analizy cen danego towaru na innych stronach e-sklepów. Musimy też bardzo uważać, aby nie kupować tylko dlatego, że cena jakiegoś towaru została akurat obniżona. Przecież kupujemy jakikolwiek towar dlatego, że jest nam potrzebny, a nie tylko dlatego, że właśnie jest tańszy.  

Kupując mądrze, nie dość, że ograniczamy niepotrzebne wydatki, to jeszcze zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy pomnażać m.in. wpłacając je na konto oszczędnościowe, lub lokatę. Oczywiście te pieniądze zaoszczędzone na jednych zakupach można również przeznaczyć na kolejne.

Smart shopping to głównie oszczędzanie

Służą temu nie tylko rabaty i promocje, ale również listy zakupów, czy komentarze i opinie innych klientów sklepów. Internauci promują bowiem z reguły te produkty, które gwarantują wysoką jakość przy niskiej cenie. Szczególnie kobiety dobrze wiedzą, że popłaca cierpliwe przeszukiwanie witryn sklepów internetowych i odwiedzanie outletów. Według badania Pentora, najsprytniejszymi osobami robiącymi zakupy najwyższej jakości produktów w najniższej cenie okazują się kobiety do czterdziestego roku życia. W chwili przeprowadzania sondażu 19 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet miało na sobie rzeczy kupione okazyjnie.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.