Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Sklep musi odebrać stary tablet

SKLEPMUSIODEBRACCznF

Zużytego lub zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, np. suszarek do włosów czy tabletów, nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci, ale można oddać go w sklepie. Przy zakupie nowego urządzenia sprzedawca musi bezpłatnie przyjąć stary sprzęt takiego samego rodzaju. Zamawiając telewizor z dostawą do domu możemy jednocześnie zgłosić, że chcemy się pozbyć starego, a sprzedawca ma obowiązek zorganizować jego odbiór. Jednak taki aparat musi mieć odpowiednie rozmiary, ponieważ nie może być za duży.

Sklepy, które mają co najmniej 400 m kw. powierzchni i sprzedają sprzęt AGD ( - artykuły gospodarstwa domowego), muszą przyjmować wszystkie zużyte urządzenia, jeśli żaden z ich wymiarów nie jest większy niż 25 cm. Ze starymi (nie płaskimi) telewizorami, pralkami czy lodówkami może więc być problem. Sklep nie musi odbierać takich urządzeń, ale jeśli na to zgodzi się, to ma prawo żądać dodatkowej opłaty. W innym przypadku prawo pozwala konsumentom oszczędzić na utylizacji starych sprzętów. Natomiast w przypadku urządzeń o większych rozmiarach, uniknąć niespodziewanie drogich zakupów. W przypadku sprzedaży ratalnej mogą one skutkować ponadplanowym zadłużeniem, zwiększonym o koszty odebrania lodówki lub telewizora przez dostawców nowego sprzętu.

Generalnie handlowcy wywiązują się z obowiązku przyjmowania zużytych urządzeń AGD – poinformował UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów). Jednak nie wszyscy umieszczają w widocznym miejscu informacje, gdzie i na jakich warunkach można oddać bezpłatnie stary sprzęt. Inspekcja Handlowa (IH) sprawdziła w pierwszym kwartale 2019 r., jak sklepy sprzedające sprzęt AGD wywiązują się z obowiązku przyjmowania zużytych urządzeń. Skontrolowała 112 przedsiębiorców sprzedających sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wszyscy deklarowali, że zgodnie z przepisami bezpłatnie przyjmują stare urządzenia.

Problemem okazało się informowanie o przepisach oraz oznakowanie produktów. Inspektorzy mieli zastrzeżenia do 26 proc. kontrolowanych przedsiębiorców. Większość z nich nie umieszczała w widocznym miejscu wymaganej prawem informacji o tym, gdzie i na jakich warunkach konsumenci mogą bezpłatnie oddać stary sprzęt. Podczas kontroli inspektorzy wzięli pod lupę 756 partii nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Sprawdzali, czy produkty są prawidłowo oznakowane: mają symbol selektywnej zbiórki (tu nie było nieprawidłowości), informację o zakazie umieszczania zużytego sprzętu z innymi odpadami oraz o skutkach, jakie niebezpieczne substancje zawarte w urządzeniu mogą mieć dla zdrowia i środowiska. IH kontrolowała także, czy produkty zostały wprowadzone na rynek przez uprawnione firmy. Ogółem ze względu na oznakowanie zakwestionowała 5,8 proc. sprawdzanych partii. W efekcie kontroli Inspekcja Handlowa wydała 22 decyzje administracyjne, nakładające na przedsiębiorców kary pieniężne w łącznej wysokości 117 tys. zł – poinformował  UOKiK w swoim komunikacie z  października 2019 r.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.