Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

SKEF: Oszczędzajmy mądrze i bezpiecznie

SKEFoszczedzajmadrzeCznF

Finanse to niezwykle rozbudowana dziedzina i nietrudno się w niej zagubić. Na rynku dostępnych jest wiele ofert instytucji finansowych. Warto więc orientować się, co zrobić, aby podejmować jak najlepsze dla siebie decyzje w tym zakresie. Misją Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej jest propagowanie wiedzy o finansach i ekonomii, tak potrzebnej we współczesnym świecie, a szczególnie w niepewnych czasach. Każda nowa sytuacja staje się sposobnością do okazania wsparcia rodzimym firmom oraz instytucjom.

Ostatnie miesiące przyniosły wiele niespodziewanych zmian. Blisko pół roku pandemii koronawirusa wpłynęło znacząco na kondycję polskiej gospodarki. Uczymy się żyć w nowej rzeczywistości. Jest to dobra okazja do tego, aby zadbać o przyszłość swoich finansów. Wiele osób z obawy przed utratą zdeponowanych w instytucjach finansowych oszczędności zdecydowało się wypłacić ulokowane środki. Czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie? Postaramy się dziś odpowiedzieć na to pytanie.

Zastanówmy się, jak oszczędzać mądrze i bezpiecznie. Jak sprawić, aby nasze oszczędności były dobrze zabezpieczone i jednocześnie regularnie przynosiły wymierny zysk? Czy przysłowiowa skarpeta to faktycznie dobry pomysł? Niestety w ostatnich latach wielu starszych Polaków padło ofiarami kradzieży metodą „na wnuczka” i straciło oszczędności całego życia. Aby ustrzec się przed taką sytuacją, warto wybrać inne, pewniejsze metody – rachunek oszczędnościowy lub lokatę.

Dziś skupimy się na tej ostatniej.

Czym jest lokata? Lokata to środki, które przekazujemy bankowi lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na określony czas w zamian za odsetki. Oferta instytucji finansowych, jeśli chodzi o lokaty, jest bardzo szeroka: lokaty krótko- lub długoterminowe, lokaty z oprocentowaniem stałym lub zmiennym.

Banki często oferują atrakcyjne oprocentowanie lokat terminowych. Na potrzeby uproszczonego wyliczenia przyjmijmy, że wynosi ono 2% w skali roku, a my chcemy powierzyć bankowi 10 000 zł. Prostą metodą liczymy więc na zysk w postaci 200 zł. Nic bardziej mylnego! Najczęściej promocyjne lokaty są ograniczone czasowo, np. maksymalny okres to 3 miesiące. Oznacza to, że w czasie trwania depozytu nasze pieniądze wypracowałyby zaledwie 50 zł, a nie 200 zł, jak zdawała się informować reklama. Ponadto wspomniane 50 zł to kwota brutto, od której należy odjąć podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%.

Dlatego wybierając lokatę, zwróćmy uwagę nie tylko na jej oprocentowanie w skali roku, ale także na czas jej trwania. Pamiętajmy też, że instytucje finansowe to nie tylko banki, lecz także spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. W ofercie największej z nich, czyli Kasy Stefczyka, znajdą Państwo szeroki wybór lokat, z różnym okresem trwania, z oprocentowaniem stałym lub zmiennym, z określoną kwotą minimalną. Szeroka oferta to większa szansa na znalezienie produktu dopasowanego do naszych potrzeb.

W lipcu 2020 r. średnie oprocentowanie lokat w polskich bankach było najniższe w historii (dane za portalem najlepszelokaty.pl). Na tle tych doniesień korzystnie wypadają lokaty w Kasie Stefczyka na 6, 12 i 24 miesiące o oprocentowaniu stałym wynoszącym odpowiednio: 0,45%, 0,90% oraz 1,15%. Bardzo korzystnie prezentuje się również lokata 36-miesięczna, czyli zupełnie nowa propozycja Kasy Stefczyka o oprocentowaniu 1,5 %.

Oszczędzajmy z głową i pamiętajmy: środki pieniężne zgromadzone przez deponenta w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych działających Polsce, w tym oczywiście w Kasie Stefczyka, są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do łącznej wysokości równowartości 100 tysięcy euro w złotych. Oznacza to, że pieniądze na nich ulokowane są bezpieczne, a osoba, która je zdeponowała, ma gwarancję ich odzyskania.

Tabela-1

Tabela-2

Tabela-3

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.