Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Siła nabywcza pieniądza

SILANABYWCZACznF

Oszczędności przechowywane w skarpecie, lub na dnie szafy tracą na wartości – mimo, że ich nie ubywa, to są one po prostu mniej warte. Ale jak to, przecież banknot o nominale 100 zł zawsze będzie odzwierciedlał wartość 100 zł? To prawda, pytanie tylko: co możemy za to 100 zł kupić dziś, a co będziemy mogli za nie kupić za trzy lata?

Wskaźnikiem pozwalającym na realne określenie wartości pieniądza jest tak zwana siła nabywcza. Jest ona odzwierciedleniem ilości towarów i usług, które w danym czasie możemy nabyć za dany nominał pieniądza. Co za tym idzie, wzrost poziomu cen towarów i usług obniżał będzie siłę nabywczą pieniądza i odwrotnie, siła nabywcza pieniądza wzrośnie, jeśli dojdzie do spadku cen towarów i usług. Zmiany poziomu siły nabywczej najlepiej jednak zobrazować przykładem: w roku 2008 jeden bochenek chleba kosztował 2,5 zł, więc za 10 zł mogliśmy nabyć aż cztery bochenki chleba. Ich cena niestety wzrosła i wyniosła w roku 2011 średnio 3,33 zł, a przez to 10 zł wystarczyło na zakup jedynie trzech chlebów. Wniosek: siła nabywcza pieniądza spadła.

By nie tracić

Jak pokazuje powyższy przykład 10 zł, to nadal 10 zł, jednak w przeliczeniu na bochenki chleba było ono w roku 2008 więcej warte niż w roku 2011. To niekorzystne zjawisko, czyli spadek siły nabywczej pieniądza, wywoływane jest przez wzrost cen, czyli inflację. Jej wskaźnik, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, dla ostatnich pięciu lat wynosił przy tym odpowiednio: 2013 – 0,9%, 2012 - 3,7%, 2011 – 4,3%,  2010 – 2,6%, 2009 – 3,5%.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że utracie siły nabywczej zgromadzonych oszczędności można przeciwdziałać. Wystarczy je bowiem zainwestować. Wypracowane przez inwestycje zyski zdołają bowiem z nawiązką zrekompensować straty, jakie wywołuje inflacja – spadek siły nabywczej pieniądza.

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.