Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Sezonowe wyprzedaże w centrach handlowych

WYPRZEDARZSEZONCznF

Lato powoli się kończy, a co za tym idzie powoli też kończą się letnie kolekcje w sklepach i coraz bliżej do wielkich sezonowych wyprzedaży. W zakupowym szaleństwie łatwo o utratę kontroli nad tym ile się wydaje, warto więc podchodzić do nich ostrożnie i z rozwagą. Sprawdź jak korzystać z promocji i rabatów, by nie dać się nabrać i nie wydać więcej niż byśmy chcieli.

Znajomość oferty pomaga

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie sklepy są godne zaufania i przyjazne dla klienta. Nie oznacza to oczywiście, że należy traktować wyprzedaże jak czyszczenie magazynów z niechcianego towaru, trzeba być jednak bardzo ostrożnym. Ułatwione zadanie w wykrywaniu nieuczciwych praktyk i zawyżonych cen mają stali bywalcy sklepów i galerii handlowych. Znają oni regularne ceny towaru i są w stanie ocenić realną skalę obniżek.

Jeśli nie jesteśmy znawcami aktualnej oferty handlowej, zanim wybierzemy się na zakupy warto zapoznać się z nią w Internecie.

Szał zakupów

Jednak nie tylko sklepy są winne temu, że czasem za dużo wydajemy na wyprzedażach. Ogarnięci szałem zakupów oraz niskimi cenami, często wkładamy do naszych koszyków rzeczy, które zupełnie nie są nam potrzebne i na które nawet byśmy nie spojrzeli gdyby nie czerwona zawieszka „-50%”. Warto więc zachować zdrowy rozsądek, a przed zakupami zrobić listę rzeczy potrzebnych i tych, za którymi ewentualnie możemy się rozejrzeć. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie cen w innych sklepach, a nie kupowanie pierwszej przecenionej rzeczy, która wpadnie nam w ręce.

Zwroty

Nawet jeżeli przemyślimy zakup kilkakrotnie i dołożymy wszelkich starań, by wybrać najkorzystniejszą ofertę może się okazać, że zakupiona rzecz nie spełnia naszych oczekiwań albo po prostu nie jest nam wcale potrzebna. Wówczas warto pamiętać, że sprzedawca nie ma obowiązku przyjąć towaru tylko dlatego, że przestał się nam podobać.

Jest jednak wiele sklepów które przyjmują takie zwroty i albo oddają pieniądze albo pozwalają wybrać inny przedmiot ze sklepu w granicach tej samej kwoty. Jeśli jednak chcemy zwrócić przedmiot ponieważ jest uszkodzony mamy do tego bezwzględne prawo. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, ponieważ wiele sklepów chce oszukać klientów mówiąc, że towar z wyprzedaży nie podlega zwrotowi, nawet jeżeli był towarem wadliwym. Kupując towar na promocji mamy takie same prawa, jak gdybyśmy kupili go w normalnej cenie.

Obowiązująca cena

Bardzo ważne jest też aby pamiętać, że obowiązuje cena podana na metce lub opakowaniu. Może się bowiem zdarzyć, że sprzedawca przy kasie poda nam inną cenę, ponieważ taką będzie miał wbitą na kasę. Jeśli w wyniku nieporozumienia sprzedawca będzie chciał od nas inną sumę niż ta, która zachęciła nas do wzięcia towaru z półki, warto pamiętać o obowiązujących prawach konsumenta i nie dać się naciągnąć.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.