Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ruszyły PPK

RUSZYLUPPK2019CznF

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) ruszyły 1 lipca 2019 r. W pierwszym etapie nowy system oszczędzania na starość obejmie ok. 3 mln Polaków, którzy pracują w firmach zatrudniających na etatach ponad 250 osób. W kolejnych półroczach program rozszerzy się, obejmując coraz mniejsze przedsiębiorstwa. Docelowo do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 18 do 55 lat. O ile odkładanie na pracowniczych kontach jest atrakcyjną możliwością dla najmłodszych, o tyle starszym przyniesie znikome korzyści.

Jeżeli do końca aktywności zawodowej pozostaje Ci 45 lat i Twoje zarobki to 3 tys. zł brutto, to w chwili przejścia na emeryturę zyskasz dzięki PPK ok. 1,8 tys. zł. Jeżeli zaś Twoja miesięczna pensja wynosi 4 tys. zł i przed Tobą 30 lat pracy, to podwyższysz przyszłą emeryturę o ok. tysiąc złotych. Natomiast, jeśli masz już 55 lat i jako mężczyzna odejdziesz na emeryturę za dekadę, to – mimo wyższego zarobku w postaci 5 tys. zł – podniesiesz przyszłe świadczenie tylko o 300 zł.

W ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownik, pracodawca i państwo mają wspólnie oszczędzać na przyszłość każdego uczestnika. Pracownikowi odpisze się od 2 do 4 proc. pensji brutto, pracodawcy - 1,5 lub 4 proc. tej kwoty wynagrodzenie jego pracownika, a państwo doda 240 zł rocznie. W pierwszym roku pracownicy otrzymają od budżety państwa także tzw. wpłatę powitalną – jednorazową w wysokości 250 zł. Osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc. Wszystkich Polaków, zatrudnionych na etatach, system obejmie w styczniu 2021 r.

Instytucjami finansowymi, które mogą oferować zarządzanie środkami gromadzonymi w ramach PPK, są wyłącznie:

  • Fundusz Inwestycyjny, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI);

  • Fundusz Emerytalny, zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) albo Pracownicze Towarzystwo Emerytalne (PrTE);

  • Zakład Ubezpieczeń.

W systemie PPK uczestniczą wyłącznie instytucje finansowe zarządzane przez podmioty wpisane do ewidencji PPK. Ma to zapewnić kontrolę i bezpieczeństwo składek uczestników. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys oszacował w wypowiedzi dla PAP (Polskiej Agencji Prasowej), że w drugim półroczu 2019 PPK powinno utworzyć ok. 2,5 tys. firm.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.