Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

RPP obniża stopy

STOPYPROCENTOWECznF

Ostatnie obniżki stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej, to zdecydowanie dobra wiadomość dla kredytobiorców posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach. Jak jednak obniżenie stóp procentowych wpływa na zyski oszczędzających na lokatach?

Niższa rata

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), to doskonała wiadomość dla obecnych i przyszłych kredytobiorców. Dlaczego? Ponieważ wysokość stóp RPP wpływa na poziom kosztu pieniądza na rynku międzybankowym, a ich obniżenie powoduje tym samym zmianę wysokości stawki WIBOR. Wraz z marżą instytucji finansowej jest ona składnikiem oprocentowania kredytów w złotych. Jeśli więc zmienna stopa WIBOR ulega obniżeniu, to obniżeniu ulega także oprocentowanie nakładane na kredyty złotówkowe. Proporcjonalnie do obniżki stawki WIBOR spada więc ogólny koszt kredytowania oraz oczywiście rata kredytu. Różnica w jej wysokości może być naprawdę niemała. Jeśli weźmiemy pod uwagę np. przeciętny kredyt o wysokości trzystu tysięcy złotych, który zaciągnięty został na 30 lat w połowie zeszłego roku, to ostatnie obniżki stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej i trzymiesięcznej stopy WIBOR sprawiły, że różnica wysokości raty wyniesie około 150-200 złotych miesięcznie. Obniżki oprocentowania kredytów oczywiście nie nastąpią we wszystkich instytucjach finansowych jednocześnie, jednak powoli będą one wprowadzane w przypadku każdego złotówkowego kredytu hipotecznego.

Niższy zysk

Obniżki stop procentowych Rady Polityki Pieniężnej mają również swoje drugie oblicze. Jak wspomniano wyżej, wpływają bowiem na koszt pieniądza na rynku międzybankowym. Instytucje finansowe mogą więc pożyczać pieniądze taniej niż dotychczas. Powoduje to z drugiej strony, że nie są aż tak bardzo zainteresowane nabyciem depozytów klientów indywidualnych. Banki obniżają więc oprocentowanie narzędzi inwestycyjnych, czyli na przykład lokat i rachunków oszczędnościowych. Niższe oprocentowanie, to tym samym mniejszy zysk wypracowywany w ich ramach. Zmiany te nie obejmą już zawartych, tradycyjnych lokat terminowych, jednak dotyczyć mogą nowo podpisywanych umów o lokatę.

W przypadku obniżek stóp procentowych sprawdza się więc powiedzenie „każdy kij ma dwa końce”, tzn. obniżka jest korzystna dla kredytobiorców, którzy zapłacą mniej za swoje kredyty, będąc jednocześnie niekorzystna dla oszczędzających, którzy zarobią mniej deponując własne środki na lokatach, czy rachunkach oszczędnościowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.