Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rosną płace, ale i ceny żywności

ROSNAPLACEICENYCznF

W sektorze przedsiębiorstw średnie wynagrodzenie wzrosło we wrześniu 2017 r. o 6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wyniosło ono 4 473,06 zł brutto. Zdaniem specjalistów, płace powinny nadal rosnąć, bowiem na polskim rynku jest coraz więcej wolnych miejsc pracy, chociaż zatrudnienie generalnie wzrasta. W miesiącu poprzedzającym ostatni szacunek GUS aż w 84 proc. firm z sektora przedsiębiorstw pensje wzrosły co najmniej o 5 proc.. Niestety, równocześnie rosną ceny żywności.

Według danych GUS z września 2017, poziom zatrudnienia zwiększył się rok do roku o 4,5 proc.. Wyniosło ono 6 mln 30,8 tys. osób. Te dobre, dla Polaków szukających dobrze płatnej pracy, dane kontrastują jednak z niepokojącymi informacjami z rynku produkcji żywności. Przeciętna stawka w skupie mleka w stosunku do sierpnia 2017 wzrosła o 3,76 proc., a w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego rok temu okazała się wyższa o 29,64 proc.. W ciągu trzech ostatnich miesięcy 2017 grozi to wzrostem cen przetworów mleczarskich w sklepach. Może to być kolejny cios w portfele konsumentów po wcześniejszych, około 40-procentowych podwyżkach cen masła.

Z kolei ministerstwo rolnictwa poinformowało, że pierwszy tydzień października 2017 przyniósł wzrost cen skupu pszenicy, jęczmienia i żyta. Zmiany okazały się znaczne, bo sięgały od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za tonę. Może to oczywiście skutkować wzrostem cen pieczywa – w najmniejszym stopniu pszennego, a w największym żytniego. Tymczasem już w sierpniu 2017 GUS odnotował wzrost wydatków Polaków na żywność o 4,6 proc. rok do roku. W tym miesiącu, w porównaniu z ubiegłym rokiem, znacznie więcej trzeba było zapłacić za: jogurty – o 7,8 proc., śmietanę – o 7,6 proc. i jaja – o 6,7 proc. oraz sery i twarogi – o 6,2 proc.

Spośród żywności Polacy wydają najwięcej pieniędzy na produkty mięsne. Jak wynika z sierpniowych danych, w tej grupie też wszystko drożało - przeciętnie o 4,8 proc. w stosunku rocznym. Najwięcej wieprzowina - 7,7 proc., nieco mniej wędliny - o 5,1 proc., a najmniej - o 1,5 proc. - podrożał drób. Jedynie co do cen ziemniaków specjaliści uspokajają, że nie będzie wzrostu.

Wszystko to wróży – dosłownie i w przenośni – szybkie przejadanie podwyżek pensji Polaków. Na razie jednak inflacja trzyma się w granicach 2 proc., bowiem spadają ceny wielu produktów przemysłowych, np. odzieży. Jednak możliwe podwyżki opłat za mieszkanie czy transport mogą pogorszyć sytuację polskich rodzin, pomimo wzrostu dochodów. Tak więc, wzrastające pensje i liczba miejsc pracy nie powinny nas uspokajać oraz odwieźć od liczenia każdego grosza i oszczędzania na codziennych wydatkach.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.