Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Roaming zniknie w UE jeszcze przed wakacjami

UEROAMINGCznF

Państwa unijne zatwierdziły rozporządzenie w sprawie hurtowych stawek w roamingu w Unii Europejskiej, które umożliwia zniesienie już w czerwcu 2017 r. opłat za roaming dla użytkowników telefonów komórkowych w całej UE. Dzięki tym przepisom od 15 czerwca osoby podróżujące po UE będą mogły telefonować, SMS-ować i korzystać z Internetu bez żadnych dodatkowych opłat.

Niedługo po 15 czerwca unijne przepisy mają też zacząć obowiązywać w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii.

Zatwierdzenie rozporządzenia przez przedstawicieli państw członkowskich jest ostatnim krokiem proceduralnym na poziomie Unii potrzebnym do zniesienia opłat roamingowych. Przepisy wprowadzają limity stawek, które operatorzy telefonii komórkowej mogą pobierać od siebie nawzajem za korzystanie z sieci w celu świadczenia usług roamingowych. Pułapy dotyczą połączeń głosowych, SMS-ów i korzystania z danych. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, hurtowe stawki mają być o 90 proc. niższe niż obecnie, co pozwoli operatorom na oferowanie użytkownikom usług roamingowych bez obciążania ich dodatkowymi opłatami.

Jak wyjaśniono w komunikacie Rady Unii Europejskiej, roaming wolny od dodatkowych opłat ("roam like at home") ma służyć osobom mieszkającym w innym europejskim kraju lub podróżującym służbowo czy turystycznie po UE.

"Ostatnie głosowanie otwiera drogę do bezpłatnego roamingu" - wyjaśnił cytowany w komunikacie minister konkurencyjności oraz gospodarki cyfrowej sprawującej prezydencję Malty - Emmanuel Mallia. Podkreślił, że "podczas wakacyjnych wyjazdów Europejczycy będą mogli równie swobodnie dzwonić i surfować po Internecie jak w swoim kraju".

Rada UE podkreśliła, że „roam like at home” ma ułatwiać komunikowanie się w podróży. Nie ma natomiast prowadzić do tego, by klienci wykupywali abonament w najtańszym kraju i korzystali z niego do roamingu we własnym państwie. Abonamenty telefoniczne z nielimitowanym przesyłem danych oraz przedpłacone karty mają podlegać specjalnym przepisom.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Tanie wakacje, Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.