Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Realnie ułożyć noworoczne plany finansowe

NOWOROCZNEPLANY18CznF

Początek roku to czas sprzyjający stawianiu przed sobą nowych wyzwań i wyznaczania celów. To również znakomity moment na podjęcie ważnych decyzji finansowych, również tych dotyczących oszczędzania. Systematyczność i kontrola wydatków to najprostsza droga do bezpieczeństwa finansowego. Badania pokazują, że znaczna większość Polaków nie oszczędza w ogóle, a regularne odkładanie pieniędzy deklaruje niewielki odsetek społeczeństwa. Co więcej, poważna jest liczba osób zaspokajających bieżące potrzeby kredytami i pożyczkami.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak specjaliście jako główną wskazują brak odpowiedniej edukacji w zakresie oszczędzania. Podkreślają również, że Polacy pochłonięci problemami życia codziennego, po prostu zapominają o konieczności odkładania pieniędzy lub uważają, że mają ich za mało, by oszczędzać. Nic bardziej mylnego. Oszczędzać może każdy, trzeba tylko wiedzieć jak. Posiadanie kontroli nad własnymi wydatkami to podstawa do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych i najkrótsza droga do oszczędzania.

Planowanie finansowe

Najpierw zarabiamy, potem wydajemy, normalna rzecz. Jednak ograniczoność naszego dochodu powinna zmusić nas do przemyślanych zakupów. Zastanówmy się zatem, kiedy kończą się nasze potrzeby, a zaczynają zachcianki. Określenie planu finansowego może pomóc nam poszukać odpowiedzi na pytanie, czy dany towar jest nam faktycznie niezbędny. Umiejętność odróżnienia potrzeb od zachcianek jest niezbędna we właściwym zarządzaniu finansami osobistymi. Kaprysy nie są oczywiście niczym złym, jednak powinniśmy pamiętać, że można sobie na nie pozwolić po zaspokojeniu najważniejszych potrzeb. Osoby dokonujące zakupów pod wpływem emocji są zazwyczaj bardziej narażone na problemy finansowe.

Budżet domowy to podstawa

Wskazywanie na brak wystarczających środków, jako przyczyny nie odkładania pieniędzy jest prawdopodobnie wynikiem nieumiejętnego zarządzania budżetem domowym lub w ogóle nie rejestrowania wpływów i wydatków. Prowadzenie comiesięczne zestawienia jest skarbnicą wiedzy o stanie naszych finansów oraz poziomie wydatków na poszczególne kategorie. Rzetelne prowadzenie budżetu wymaga od nas skrupulatnego zbierania paragonów i regularnego odnotowywania wydatków. Wyzwanie duże, ale korzyści nieocenione. Systematyczne kontrolowanie wydatków pozwoli nam się ustrzec przed kłopotami, a dodatkowo, przy umiejętnym zarządzaniu, pozwoli na uzyskaniu kwot do oszczędzania.

Ograniczenie wydatków

Wydawać by się mogło, że nie ma możliwości ograniczenia wydatków na media. Jest jednak wiele sposobów, które pomogą zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, ogrzewanie czy wodę. Wystarczy zakręcić kapiący kran czy wymienić zepsutą spłuczkę, aby zaoszczędzić wiele tysięcy litrów wody rocznie, a tym samym kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych. Podobnie jak zainwestowanie w zakup żarówek energooszczędnych, wyłączanie niepotrzebnego światła i urządzeń elektrycznych.

Jak oszczędzać na jedzeniu

Pamiętajmy również o zakupach żywności, które stanowią znaczną część naszych comiesięcznych wydatków. Robienie zakupów z wcześniej przygotowaną listą potrzebnych towarów oraz umiejętne korzystanie z promocji uchroni nasz portfel przed katastrofą. Bądźmy wyczulenie na wszelkiego rodzaju sztuczki marketingowe. A przede wszystkim kupujmy tylko tyle, ile jest nam w danej chwili potrzebne, nie róbmy niepotrzebnych zapasów, bo prawdopodobnie część zakupionej żywności znajdzie się w śmietniku, a razem z nią nasze pieniądze.

Sześć zasad oszczędzania pieniędzy:

  • Oszczędzać może każdy, niezależnie od poziomu osiąganego dochodu;

  • Postaw na systematyczność i rzetelność;

  • Kieruj się niezbędnymi potrzebami, a zachcianki przesuń na drugi plan;

  • Systematycznie sporządzaj budżet domowy i kontroluj swoje wydatki;

  • Poszukaj oszczędności w wydatkach na energię elektryczną, wodę i ogrzewanie;

  • Rób zakupy z wcześniej przygotowaną listą i nie daj się nabrać na chwyty specjalistów od reklamy.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.