Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Przeżyć świąteczne zakupy

PRZEZYCSWIATECZNECznF

Okres przedświąteczny to dla sklepów i dużych sieci handlowych czas „wielkich żniw”. Ich działy marketingu wysilą cały swój kunszt, by zmusić klientów do wydania jak największej ilości pieniędzy. Nasilone reklamy w telewizji i Internecie, ale również promocje, specjalne dekoracje, odpowiednio dobrana muzyka i zapachy mają skusić do nie zawsze potrzebnych zakupów. Najlepiej walczyć z taką inwazją marketingową odpowiednim planowaniem. Pomocna będzie zwykła lista zakupów, przygotowana zanim udamy się do sklepu.

Warto też wybrać odpowiednie miejsce na przedświąteczne sprawunki. Celowe będzie poszukanie publikowanych np. w Sieci cen koszyków świątecznych zakupów. Może okazać się też, że warto produktów z takich typowych zestawów poszukać w e-sklepach. Jednak w tym przypadku, by mieć pewność dostawy na czas, trzeba złożyć zamówienie odpowiednio wcześniej. Oczywiście surowej szynki czy schabu do pieczenia w ten sposób nie kupimy, ale za to wiele innych produktów – tak.

Większość Polaków koszty świąt ujmuje w bieżących wydatkach – jeżeli jednak będziemy musieli się zapożyczyć, warto dokonać wcześniejszej analizy ofert i unikać tych skierowanych do osób o złej sytuacji kredytowej. Koszt niewłaściwie wybranej pożyczki może wielokrotnie przekroczyć pożyczaną sumę – nigdy nie podejmujmy więc takiej decyzji bez namysłu i pod wpływem chwili. Generalnie lepiej nie obciążać nadmiernie kart kredytowych, aby zaspokoić własne oczekiwania co do organizacji Świąt. Później niestety wszyscy domownicy odczuwają tego skutki. Przez kolejny rok trzeba spłacać wyższe raty, w związku z czym inne przyjemności schodzą na dalszy plan.

Na zakupy do świątecznie ustrojonych supermarketów nie zabieramy dzieci. To bardzo ważne, jeśli chcemy zachować minimalną dyscyplinę finansową. Szczególnie niebezpieczne są dni przed najważniejszymi świętami, którym towarzyszą tzw. długie weekendy. Te okresy wiążą się ze wzmożonymi zakupami. Handlowcy próbując jeszcze podnieść obroty, często stosując różne zabiegi typu promocje, pod hasłem - kup dwa produkty w cenie jednego. Nabywamy wówczas więcej towarów spożywczych niż będziemy w stanie zjeść przed upływem terminu ważności. Tym bardziej, że owe promocje nierzadko dotyczą towarów z kończącym się terminem przydatności do spożycia. W konsekwencji coraz więcej jedzenia trafia do koszy na odpady, a nie np. do potrzebujących, których – mimo poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej – przecież wciąż nie brakuje.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Zakupy online, zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.