Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Proste sposoby oszczędzania ciepła

ZIMACIEPLOWDOMUCznF

Nawet jeśli mieszkamy w nowym, ocieplonym budynku, to nadal możemy dbać o zachowanie ciepła w mieszkaniu bez przepłacania. Jest kilka prostych zasad, których przestrzeganie może znacznie obniżyć nasze rachunki. Rady te sprawdzają się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, które ogrzewamy własnym piecem, jak i w mieszkaniach na miejskich blokowiskach, podłączonych do elektrociepłowni.

Najpierw trzeba zacząć od tego co łączy nas ze światem zewnętrznym, czyli od okien. Straty ciepła ograniczy uszczelnienie czy wymiana okna, a także montaż okiennic i zewnętrznych rolet zamykanych na noc oraz zasłanianie okien po zmroku, szczególnie zimą. Kiedy już jednak musimy otworzyć okno, bo chcemy wywietrzyć mieszkanie to najpierw zakręcamy kaloryfery i dopiero wówczas otwieramy okna na krótko na około kwadrans. Dopiero po szczelnym zamknięciu okien odkręcamy zawory grzejników. Najlepiej czynić to tuż przed pójściem spać. Tym bardziej, że podczas snu potrzebujemy niższej temperatury otoczenia i możemy np. z ustawienia temperatury na 22 stopnie Celsjusza przejść na 20. To również zmniejszy żuzycie ciepła, bo dogrzanie do niższej temperatury pochłonie mniej energii.

Warto też pamiętać, że optymalna pod względem zdrowotnym temperatura w mieszkaniu to 21 stopni. Nie ogrzewajmy mieszkania powyżej tego poziomu zwłaszcza zimą. Kiedy bowiem gdy na zewnątrz temperatura oscyluje wokół zera, a w mieszkaniu są 23°C, tracimy o ponad 10% więcej ciepła niż przy 21°C.

Jeśli dysponujemy termostatami, to dodatkowo ograniczajmy ogrzewanie w rzadziej użytkowanych pomieszczeniach oraz w tych, w których akurat nie przebywamy. Warto też ustawiać dobowe cykle grzania odpowiadające trybowi życia domowników.

Opłacalne będzie wymienienie grzejników na nowoczesne, np. płytowe, jeśli mamy w mieszkaniu kaloryfery starego typu. Takie grzejniki mają większą pojemność wodną, czyli w instalacji krąży o wiele więcej wody, którą trzeba ogrzać, co kosztuje. Dla oszczędności ciepła ważne jest także usytuowanie grzejnika w pomieszczeniu. Najlepiej sprawdza się on tam, gdzie występują największe straty ciepła. Takie miejsca to przede wszystkim ściany zewnętrzne i duże powierzchnie szklane, np. drzwi balkonowe. Urządzenie powinno znajdować się pod oknem. Umieszczenie grzejnika na ścianie wewnętrznej zmniejsza jego moc o 10%.

Przy montażu grzejników należy zachować odpowiednie odległości od podłogi i parapetu - muszą one wynosić co najmniej 10 cm. Urządzenia z elementami konwekcyjnymi najlepiej montować pod parapetem. Strumień ciepłego powietrza wypływający przez górną osłonę grzejnika typu grill jest bowiem „zaginany” przez parapet i kierowany do środka pomieszczenia. Za kaloryferami można zamontować ekrany odbijające ciepło, które pozwalają zaoszczędzić do 4% kosztów ogrzewania.

Nie zastawiajmy grzejników meblami i nie zakrywajmy dekoracyjnymi osłonami. Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą być przyczyną nawet 20% strat ciepła.

W końcu ważne jest zapobieganie zbyt wysokiej wilgotności w mieszkaniu. Pomaga w tym sprawna wentylacja, ale również gotowanie potraw w przykrytych garnkach, a także ograniczenie długich, gorących kąpieli.

O ile w noce zimowe warto dokładnie zasłaniać okna, o tyle w słoneczne dni zawsze je całkowicie odsłaniajmy. Wpuścimy w ten sposób do mieszkania ciepło z darmowej energii słonecznej. Warto wtedy otwierać drzwi do takich nasłonecznionych pokoi, by ciepło przeniknęła do innych pomieszczeń.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.