Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Potęga procentu składanego

PROCENTcznf

Oszczędzanie to zajęcie dla cierpliwych, ponieważ efektów nie widać od razu. Czasem potrzeba wielu lat żeby korzystać z dobrodziejstw wcześniej odkładanych pieniędzy.

Czym jest procent składany?

Albert Einstein powiedział kiedyś, że „Procent składany to ósmy cud świata” i nazwał go „największym matematycznym odkryciem w historii”. 

Termin ten określa zjawisko, w którym odsetki dopisywane są do początkowej kwoty kapitału  i całość procentuje w kolejnym okresie. Inaczej mówiąc, procent składany to sytuacja, w której naliczane są odsetki od odsetek. Dzięki temu z czasem oszczędności mnożą się i rosną jak na drożdżach.

Przykładowo, inwestując 1000 zł na rok na 5% na koniec otrzymamy 1050zł. (50zł zysku), po kolejnym roku 1102,50 zł (52,50zł.), a w kolejnym 1157,62 zł. itd...

Jeżeli nasze oszczędności lokujemy na kontach oszczędnościowych, lub lokatach to powinniśmy wybierać takie oferty, gdzie kapitalizacja odsetek jest jak najczęstsza. Ponieważ im częściej odsetki dopisywane są do kapitału, tym szybciej zaczynają pracować na kolejne zyski. Wracając do przykładu z 1000 zł na 5% rocznie - z kapitalizacją dzienną uzyskalibyśmy z takiej inwestycji nieco więcej, bo 1051,12 zł po roku.

Swoim oszczędnościom warto pomagać w jeszcze jeden sposób, przez własne regularne  dopłaty do początkowej kwoty. Wtedy procent składany ma jeszcze jednego sprzymierzeńca - nasze systematyczne oszczędności.  Dzięki temu połączeniu możemy osiągnąć jeszcze lepszą dynamikę przyrostu swoich pieniędzy.

Podstawowymi warunkami, jakie trzeba spełnić, by procent składany silniej działał na naszą korzyść są systematyczność i cierpliwość. Nie należy spodziewać się olbrzymich zysków po roku oszczędzania. Efekt procentu składanego działa najbardziej w oszczędnościach długoterminowych – na przykład, kiedy chcemy zaoszczędzić na emeryturę. To wtedy jego działanie przypomina efekt kuli śniegowej.

Załóżmy, że miesięcznie będziemy odkładać 500 zł na 5% w skali roku (przy miesięcznej kapitalizacji odsetek) i będziemy tak robić przez kolejnych 40 lat to po roku będziemy mieli 6113 zł., ale po 10 latach już ponad 73 tys. zł., a po 40 latach jeśli nie wypłacimy z konta ani złotówki uzyskamy ponad 600 tys. złotych.

Warto zacząć oszczędzać, jak najwcześniej, bo bardziej liczy się czas i systematyczność oszczędzania niż wysokość inwestowanej sum. Ponieważ oszczędzanie z procentem składanym procentuje z roku na rok, z miesiąca na miesiąc.

Monika Marchalewska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.