Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Portfel statystycznego Polaka

PORTFELPOLAKA2018CznF

68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową. Trzykrotnie mniej (22 proc.) uważa, że stan ich finansów pogorszył się wobec poprzedniego roku. Natomiast 30 proc. Polaków przyznaje, że ich sytuacja finansowa w stosunku do ubiegłego roku jest lepsza. Na poprawę sytuacji finansowej największy wpływ miał wzrost dochodów gospodarstwa domowego (w 67 proc. przypadków); zdecydowanie rzadziej (27 proc.) ograniczenie wydatków - wynika z raportu KRD (Krajowego Rejestru Długów) "Portfel statystycznego Polaka".

Ponadto 15 proc. Polaków przyznało, że ma więcej pieniędzy do dyspozycji, bo udało się im spłacić kredyty lub pożyczki. Z kolei 9 proc. ankietowanych poprawę finansów osobistych przypisuje programowi 500+. Dane pochodzą z opracowania specjalistów KRD z lipca 2108 r. Natomiast przyczyn pogorszenia się sytuacji finansowej rodacy upatrują we wzroście wydatków spowodowanych wyższymi kosztami życia w kraju. Wskazało na to 61 proc. tych Polaków, których sytuacja finansowa pogorszyła się. Z kolei, 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo zmniejszyły się ich dochody.

W porównaniu do pierwszej edycji badania "Portfel statystycznego Polaka", przeprowadzonego w 2015 r., z 7 proc. do 25 proc. wzrósł odsetek osób, które deklarują, że w ogóle nie muszą ograniczać swoich wydatków. To głównie osoby młode lub w średnim wieku o wyższym lub średnim wykształceniu, mieszkańcy wielkich miast, których dochody gospodarstwa domowego przekraczają 6 tys. zł.

Jak podkreślił KRD, wysokie dochody nie zawsze świadczą o dobrej sytuacji finansowej. Także w grupie najlepiej zarabiających pojawiło się 7 proc. deklaracji o poważnych trudnościach finansowych. "Długi to nie tylko domena najgorzej zarabiających oraz żyjących na granicy ubóstwa, jak może się wydawać, ale w dużej mierze problem klasy średniej, której wiedzie się całkiem dobrze. Często to właśnie osoby zamożne, dobrze sytuowane, trafiają do rejestru dłużników przez brak roztropności, rozrzutność czy zwyczajne zapominalstwo" – skomentował w podsumowaniu raportu Adam Łącki, prezes KRD.

Co trzeci Polak spodziewa się poprawy w ciągu roku. Optymistami częściej są mężczyźni (47 proc. w stosunku do 27 proc. kobiet) i młodzi. Im młodsi, tym częściej spodziewają się wzrostu wynagrodzenia. Największe szanse na podwyżkę widzą najlepiej sytuowani (dochód gosp. domowego powyżej 6 tys. zł) - niemal połowa z nich spodziewa się wzrostu dochodów. Równocześnie niemal połowa z nas liczy się z tym, że w nadchodzących miesiącach wyda więcej niż w latach poprzednich (47 proc.). Większych wydatków, zarówno spowodowanych większymi potrzebami, jak i wzrostem cen, spodziewają się osoby od 25. do 34. roku życia (61 proc.), oraz osoby z wykształceniem średnim (50 proc) i wyższym (49 proc.).

Większość Polaków widzi szanse na oszczędzanie. Przede wszystkim poprzez odkładanie pieniędzy (42 proc.) i spłatę aktualnych długów (15 proc.). Niewielu obawia się nowego zadłużenia (13 proc.) i zaciągnięcia kolejnych kredytów lub pożyczek (7 proc.). Zadłużenia spodziewają się przede wszystkim Polacy po 60. roku życia. Jak zaznaczył, cytowany w raporcie KRD, prezes jednej z firm windykacyjnych, Jakub Kostecki: "W dużej mierze ma to związek z problemami wielu emerytów, by utrzymać się na wystarczającym poziomie przy niższej emeryturze, niż wcześniejszych zarobkach".

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.