Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pomóż oszczędzać rodzinie

rodzina

W styczniu 2010 roku Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej rozpoczęło realizację projektu pod nazwą „Pomóż oszczędzać rodzinie”. Projekt jest odpowiedzią na problemy rodzin o niskich dochodach, które nie miały szansy nabyć umiejętności świadomego korzystania z produktów dostępnych na rynku finansowym i tym samym są grupą społeczną narażoną na zjawisko nadmiernego zadłużenia.

Celem projektu jest edukacja rodzin w zakresie planowania, skutecznego zarządzania finansami osobistymi, nauka oszczędzania, jak również próba podniesienia świadomości finansowej i wyrobienie nawyku oszczędzania.

Dotychczas odbyły się dwie edycje projektu prowadzone na terenie województwa pomorskiego. Wzięło w nich udział osiem rodzin – po cztery w każdej edycji.

 

01 marca 2012 roku, na Podlasiu rozpoczęła się III edycja Projektu, który Stowarzyszenie realizuje przy wsparciu Biura Informacji Kredytowej S.A, Fundacji im. Franciszka Stefczyka oraz Kasy Stefczyka.

Podobnie jak dwie poprzednie edycje Projekt będzie trwał 9 miesięcy. Każdy uczestnik przez okres trwania projektu będzie miał wsparcie w osobie mentora – opiekuna rodziny. Udział rodzin w projekcie został podzielony na III etapy:

I etap trwający 3 miesiące, to współpraca mentora z rodzinami. To właśnie w tym czasie rodziny będą pracować nad indywidualnym budżetem domowym planując wydatki i zbieranie pieniędzy na wytyczony na początku projektu cel.

II etap trwający 6 miesięcy to okres, w którym uczestnicy zapoznają się z funkcjonowaniem instytucji finansowej, kształcą się w zakresie znajomości podstawowych produktów i usług finansowych, zakładają swoje pierwsze konto oraz lokatę systematycznego oszczędzania. Indywidualna opieka pracownika Kasy Stefczyka pozwala na wyjaśnienie wszelkich pytań i wątpliwości związanych z bieżącą obsługą w placówce.

III etap to atrakcyjna nagroda. Naszym celem jest nauka planowania, oszczędzania i racjonalnego gospodarowania swoimi pieniędzmi. Po zakończeniu 6 miesięcznego okresu lokaty, wszystkie zaoszczędzone przez uczestników pieniądze będą do ich dyspozycji. Dodatkowo, po zakończeniu projektu oraz spełnieniu wszystkich obowiązków i zadań projektowych,  rodziny otrzymają świadczenie pieniężne w wysokości 1.000 zł netto na zrealizowanie postawionego sobie celu.

W III edycji projektu bierze udział 5 rodzin. Pod koniec maja rodziny przeszły do II etapu projektu – założyły konta oraz lokaty systematycznego oszczędzania w Kasie Stefczyka.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.