Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polisy na życie

ZALETYLOKATYCznF

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego co przyniesie jutro i co nastąpi w naszym życiu. Dlatego też powinniśmy pomyśleć nad zabezpieczeniem siebie i swojej rodziny przed nieoczekiwanymi wydarzeniami. Może nam w tym pomóc m.in. ubezpieczenie się poprzez założenie np: polisy na życie. Nie zostaniemy wówczas bez środków finansowych i pomocy w trudnych sytuacjach losowych.

Zastanawiając się nad wyborem polisy zwróćmy uwagę przede wszystkim jaki ma być cel naszego ubezpieczenia. Czego oczekujemy od wybranego przez nas produktu. Najczęściej myślimy o :

• bezpieczeństwie finansowym bliskich w przypadku naszej śmierci,

• ochronie na wypadek niezdolności do pracy,

• zgromadzeniu kapitału dla dziecka,

• zabezpieczeniu spłaty kredytu,

• dodatkowym kapitale na emeryturę,

• ochronie na wypadek inwalidztwa i ciężkiej choroby.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie na życie może łączyć kilka funkcji np.:  funkcję ochronną z funkcją oszczędnościową. Wszystko zależy od typu i rodzaju ubezpieczenia jakie wybierzemy. Decydując się na ubezpieczenie na życie połączone z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym możemy zyskać nie tylko ochronę zabezpieczenia naszego życia ale także skorzystać z inwestycyjnego sposobu gromadzenia kapitału. Można w niej inwestować swoje pieniądze. Nasza składka podzielona zostaje na dwie części. Sami możemy decydować jakie kwoty przeznaczymy na inwestowanie, a jakie na ochronę naszego życia. W ten sposób możemy zabezpieczyć się na przyszłość. Dodatkowym plusem jest także fakt, że w przypadku naszej śmierci zgromadzone pieniądze na koncie ubezpieczeniowym trafiają do osoby wskazanej w umowie bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego.

Starajmy się  jednak nie podejmować decyzji pochopnie, lecz dokonajmy analizy i porównania różnych produktów oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe.

Pamiętajmy: najważniejsze są nasze oczekiwania i potrzeby, ale istotny jest także wybór ubezpieczyciela. Rozejrzyjmy się na rynku ubezpieczeń i sprawdźmy m.in. na forach internetowych jak działa wybrany przez nas ubezpieczyciel. Działalność ubezpieczeniowa podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Natomiast Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje konsumentów, w sprawach spornych, przed firmami ubezpieczeniowymi.

Ponadto, oceńmy nasze możliwości. Na podstawie naszego budżetu domowego będziemy mogli stwierdzić, jaką wysokość składki jesteśmy w stanie co miesiąc płacić. Musimy to realnie ocenić aby za chwilę nie rezygnować z polisy której nie będziemy w stanie opłacić. Wybierając ubezpieczenie weźmy pod uwagę, że może być ono pomocne w gromadzenia i pomnażaniu kapitału na przyszłość. Zabezpieczymy w ten sposób przyszłość swoich bliskich, ale także naszą emeryturę. Odpowiednia polisa na życie może nam zapewnić właśnie poczucie bezpieczeństwa. Bardzo często możemy się spotkać z rozbudowanymi polisami na życie, jak np.: polisa na życie połączona z ubezpieczeniem pobytu w szpitalu. Właściwie podstawowa umowa ubezpieczenia na życie gwarantuje wypłatę świadczenia przez ubezpieczyciela jeśli klient ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi, lub śmierci. Jednak każdą polisę można rozszerzyć o dodatkowe umowy przez co zwiększy się zakres ochrony.

To od nas zależy na co się zdecydujemy i co wybierzemy. Przykładem jest dodatkowe ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu i zabezpieczenie środków na ewentualne dalsze leczenie, lub rehabilitację. Daje ono finansowe wsparcie ubezpieczonemu w przypadku pobytu w szpitalu spowodowanego chorobą, lub nieszczęśliwym wypadkiem. Z reguły tego typu ubezpieczenia nie funkcjonują jako ubezpieczenia samodzielne, lecz są dostępne jako dodatkowa opcja do polisy na życie. Zwróćmy także uwagę na to że, warunki ubezpieczeń mogą różnić się w zależności od postanowień danego ubezpieczyciela.

Ważne

Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy ubezpieczenia, przeczytać szczegółowo Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Powinniśmy się z nim zapoznać. Wszelkie niejasności i wątpliwości powinien nam wyjaśnić ubezpieczyciel.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na:

• termin, od którego objęci jesteśmy ochroną ubezpieczeniową,

• jakie warunki trzeba spełnić i w jakim terminie, żeby odstąpić od umowy ubezpieczenia,

• jaki jest zakres ubezpieczenia,

• jakie są wyłączenia,  zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności, co oznacza, że ma też prawo odmówić wypłaty świadczenia.

Źródła:

http://www.polisynazycie.com.pl/(data odczytu: 17.01.2013)

Iwona Karmasz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.