Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polisolokaty do poprawy

UOKIKPOLISOLOKATYCznF

Najważniejszym rozwiązaniem korzystnym dla konsumentów jest obniżenie drakońskich opłat likwidacyjnych, sięgających nawet 100 proc. wpłaconych oszczędności. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) stanął w ten sposób po stronie 5 mln Polaków, którzy wpłacili na polisolokaty ponad 55 mld zł.

Ugody z 16. ubezpieczycielami, obowiązują od początku 2017 roku. Przewidują obniżenie opłat likwidacyjnych (lub podwyższenie wskaźnika wykupu) w umowach o polisy z UFK (Ubezpieczeniowymi Funduszami Kapitałowymi), które nadal pozostają w mocy. Nie były one jednak przedmiotem decyzji wydanych przez UOKiK w 2015 roku. Wtedy opłaty obniżono do 20-30 proc., ale objęło to tylko 20 proc. klientów.

W myśl porozumienia UOKiK z ubezpieczycielami, obniżka została uzależniona od czasu trwania umowy. „Przykładowo, jeden z ubezpieczycieli obniży opłatę do 23 proc. w pierwszym roku polisowym, 9 proc. – w szóstym, a po 10 latach nie pobierze ani złotówki” – wyjaśnił Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Dla seniorów

Osobne rozwiązania przygotowano dla osób starszych. Generalnie takim osobom produkty z tak długim okresem obowiązywania (15 czy 25 lat) nie powinny być sprzedawane. Ustalono więc, że będą oni mogli odzyskać część pieniędzy, nawet jeżeli już rozwiązali umowę. Dotyczy to umów zawartych najwcześniej w 2008 roku, gdzie klienci w momencie zawierania umowy mieli ukończone 61 lat, a w momencie rozwiązania umowy przekroczyli 65 lat. Dotyczy to jednak umów rozwiązanych do 1 grudnia 2016 roku. Tym klientom zostanie zwrócona różnica pomiędzy faktycznie pobraną opłatą likwidacyjną (w dniu zerwania umowy) a opłatą, która wynika z porozumienia.

Polisolokat w ogóle nie powinno być

Zdaniem Rzecznika Finansowego, polisy z UFK nie powinny być oferowane konsumentom, ponieważ zostały tak skonstruowane, aby oszczędzający nie mogli na nich realnie zarobić. Do tego dochodzą bezprawne i wysokie opłaty likwidacyjne, służące wyciąganiu pieniądze od klientów, którzy z różnych powodów nie są w stanie przetrwać do końca okresu umowy.

Takie samo stanowisko z reguły podzielały sądy, które wydały już kilkadziesiąt wyroków przeciw polisolokatom. Wytoczono również kilkanaście pozwów zbiorowych dotyczących zarówno osób, które umowy rozwiązały, jak i tych, które ciągle płacą składki ubezpieczycielom.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.