Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polacy wolą oszczędzać niż się zadłużać

POLACYOSZCZEDZAJACznF

"Dzisiaj najpowszechniejszym sposobem radzenia sobie z kłopotami finansowymi jest oszczędzanie oraz ograniczanie wydatków" - twierdzi TNS Polska, opierając sie na swoim grudniowym sondażu. Jeszcze 10 lat temu Polacy prosili o pomoc głównie rodziny, lub znajomych.

Obecnie tylko 19 proc. potwierdza posiadanie długów. W 2004 do zadłużenia przyznawał się prawie co trzeci rodak (30 proc.). Jednak i teraz i wówczas najczęstsze przyczyny długów to wydatki mieszkaniowe - kupno, remont, lub budowa nowego mieszkania, bądź domu. W 2014 pożyczyło na to pieniądze 38 proc. respondentów, w 2004 r. - 30 proc.

Teraz 29 proc. zaciągnęło dług, bo kupowało sprzęt AGD/RTV. 10 lat temu - 13 proc.. W 2014 r. 21 proc. musiało pożyczyć pieniądze na podstawowe potrzeby bytowe, w 2004 r. było to 29 proc.. Nie zmieniła się liczba Polaków zapożyczających się na wymarzone auto – i dziś i 10 lat temu to 9 proc..

10 lat temu, kiedy brakowało pieniędzy na życie, 40 proc. pytanych Polaków pożyczało od rodziny, lub znajomych. Dzisiaj Polacy w 32. proc. najpierw zaczynają ograniczać wydatki.

Od 2004 r. spadła też liczba biorących kredyty. 10 lat temu ten sposób na przypływ gotówki stosowało 17 proc., a dzisiaj 11 proc.. Z 22 proc. do 18 proc., spadła również liczba osób kupujacych różne towary na raty.

Bez większych zmian pozostał nasz stosunek do różnych firm pożyczkowych. Jesteśmy ostrożni, obecnie z ich oferty korzysta tylko 2 proc., 10 lat temu - 1 proc.. Nie lubimy też lombardów, czy komisów – do oddania w zastaw, albo sprzedaży cennych rzeczy przyznało się zaledwie 3 proc. rodaków. Taki sam odsetek Polakow ma nadzieję na rozwiązanie problemow finansowych dzięki wygranej w jakiejś loterii.

Najciekawsze okazało się jednak to, że najrzadziej jakiekolwiek długi posiadają Polacy najniżej wykształceni, po podstawówce – 87 proc. oraz mieszkający na wsi – 84 proc..

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie, Tanie wakacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.