Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polacy więcej oszczędzają

OECDPOLACYOSZCZEDZANIECznF

Według prognoz OECD (zrzeszenie najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata), stopa oszczędności w Polsce przekroczy 2,5 proc. w 2018 r. Stopa oszczędzania czy oszczędności to stosunek kwoty odłożonych pieniędzy do uzyskiwanych dochodów w danym czasie. Prognoza OECD wskazuje więc, że przeciętny Polak zaoszczędzi 2,5 proc. kwoty wszystkich zarobków z całego 2018 r. To wciąż mało w porównaniu z sąsiadami naszego kraju. W Niemczech ten wskaźnik to 10 proc., w Czechach 5,5 proc., a w Szwecji niemal 16 proc.

Jednak w sumie w ciągu ostatnich 8 lat oszczędności Polaków wzrosły o ponad 70 proc. - wyliczył ZBP (Związek Banków Polskich). Tak więc szybko nadrabiamy zaległości wobec bogatszych sąsiadów. Przy czym Polaków cechuje umiar w zadłużaniu się. Według również danych OECD, polskie gospodarstwa domowe posiadają niski poziom zadłużenia w stosunku do dochodu, bo wynosi on niewiele ponad 60 proc. Mniej od nas zadłużają się tylko Czesi i Litwini. Natomiast dług Greków, Szwedów, czy Holendrów przewyższa znacząco ich dochód. W przypadku holenderskich gospodarstw domowych jest to wartość nawet 2,5 razy większa. Przy czym ciekawe jest, że oszczędności holenderskie liczone na głowę mieszkańca są najwyższe w Europie i sześciokrotnie przewyższają polskie. Czyni to statystycznego Holendra jednocześnie najoszczędniejszym i... najbardziej zadłużonym wśród przedstawicieli najwyżej rozwiniętych gospodarczo narodów świata.

Zdaniem ZBP, coraz większa skłonność Polaków do oszczędzania wynika przede wszystkim z rosnących dochodów i rekordowo niskiego bezrobocia. Według ekonomistów, nasze zabiegi wokół odkładania pieniędzy są jednak wciąż za małe, jeśli weźmiemy choćby pod uwagę prognozowany poziom przeciętnych emerytur w naszym kraju. Jednak to może być skutkiem wciąż za niskich średnich dochodów, które nie pozwalają na bardziej zdecydowane gromadzenie finansów na starość. Poziom pensji może też przekładać się na zachowawcze podejście Polaków do pożyczania pieniędzy. Po prostu większość z nas racjonalnie ocenia własne możliwości spłacania zobowiązań finansowych. Z raportów bankowców wynika jednoznacznie, że Polacy unikają zadłużania się ponad stan.

Wyliczenia w ramach raportu "InfoKREDYT: Oszczędzanie" zostały upowszechnione z okazji Światowego Dnia Oszczędzania, który obchodzony jest 31 października każdego roku. Został on ustanowiony podczas pierwszej Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, zorganizowanej we włoskim Mediolanie w 1924 r.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.