Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Polacy coraz chętniej oszczędzają

POLACYWIECEJOSZCZEDZANIECznF

Przez pierwszych siedem miesięcy 2016 r. wartość depozytów gospodarstw domowych ulokowanych w bankach wzrosła nominalnie o 35,2 mld zł - poinformował Związek Banków Polskich (ZBP). To o ponad 45 proc. więcej niż w 2015 i 2014, kiedy wzrost wyniósł odpowiednio 23,8 i 24,1 mld zł. Na koniec lipca 2016 Polacy zgromadzili tylko na rachunkach bankowych 694 mld zł.

Najwyższy przyrost wartości depozytów odnotowano w czerwcu 2016 – niemal 9 mld zł. Zdecydowana większość pieniędzy gospodarstw domowych ulokowano na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych i lokatach z krótkim terminem zapadalności.

Wyniki badania pokazują, że możliwość oszczędzania wśród gospodarstw domowych uległa poprawie. W sondażu z 2014 r. 42 proc. respondentów w podobnym badaniu deklarowało, że miesięcznie nie jest w stanie zaoszczędzić żadnej kwoty. W 2016 odsetek ten wyniósł 35 proc.

Z badania wynika, że 65 proc. Polaków ma możliwości finansowe, aby oszczędzać przynajmniej niewielkie kwoty. Zdolność do oszczędzania wrasta wraz z wyższym poziomem dochodów i wykształceniem.

Wpływ 500+

Na wzrastającą zdolność Polaków do oszczędzania niewątpliwie wpłynął program 500+. Połowa z osób uprawnionych do świadczeń stwierdziła, że jest w stanie odłożyć ich część.

Na wszelki wypadek

"Wyniki badania pokazują niezmienną tendencję, że wśród oszczędzających dominuje model oszczędzania bez konkretnego celu" – podano we wnioskach z badania ZBP. Aż 54 proc. badanych oszczędza na wypadek nieprzewidzianych sytuacji życiowych. W tej grupie 36 proc. oszczędza na wszelki wypadek, bez sprecyzowanego terminu oraz celu, a 18 proc. ma na uwadze zabezpieczenie przyszłości lub zdrowia.

 

Zaledwie 4 proc. oszczędza z myślą o zakupie domu lub mieszkania. Odsetek ten tylko nieznacznie wzrasta w grupie wiekowej do 29 lat (5 proc. ) i do 39 lat (7 proc.). Z badania wynika, że 29 proc. oszczędza z myślą o dobrach trwałego użytku, a w sumie 41 proc. z myślą o przyjemnościach - dobrach konsumpcyjnych i wakacjach.

57 proc. osób nie zastanawia się nad perspektywą czasową wydania gromadzonych oszczędności, 24 proc. zamierza zrobić to w ciągu jednego roku, a tylko 2 proc. za 10 lat lub więcej. 40 proc. społeczeństwa ocenia, że oszczędności w wysokości 10 tys. zł zapewniają im poczucie bezpieczeństwa.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.