Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pakiet prosumencki

MOJPRADRZADCznF

Prosumentami energii odnawialnej będą mogli być przedsiębiorcy, którzy wytwarzają energię elektryczną z mikroinstalacji (czyli do maksymalnej mocy 50 kW) i dla których wytwarzanie energii elektrycznej nie jest głównym obszarem działalności. To samo ma dotyczyć spółdzielni energetycznych, które będą mogły powstawać na wsiach i w gminach miejsko-wiejskich. Natomiast dla posiadaczy domów jednorodzinnych (niezależnie od tego czy są przedsiębiorcami) rząd proponuje program wspierania paneli słonecznych “Mój prąd”.

Prosument w polskim prawie to konsumentem, który pobiera energię od sprzedawcy (zakładu czy koncernu energetycznego), a jednocześnie wytwarza ją na potrzeby własne, jednak tylko przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE). Rząd przygotował nowelizację prawa, zawierającą tzw. pakiet prosumencki, który ma być jedną z dróg do zmniejszenia emisyjności naszej energetyki bez szkody dla polskiej gospodarki – wyjaśniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Efektem tzw. pakietu prosumenckiego, zawartego w noweli ustawy o OZE ma być to, że przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki - rozliczać "w korzystnym systemie opustów". Nadwyżki będą mogli "magazynować" w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych, a następnie je odbierać, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne Oprócz oferty skierowanej głównie do przedsiębiorców, rząd przygotował też program dla indywidualnych gospodarstw domowych.

Program “Mój prąd” zakłada, że gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na 5 tys. zł dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na instalację fotowoltaiczną (wytwarzającą prąd z promieniowania słonecznego), ale nie więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 1 mld zł. Jak podało Ministerstwo Energii, programem zostaną objęte instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Projekt został w lipcu 2019 r. przyjęty przez Sejm. Po głosowaniu w Senacie i podpisie Prezydenta RP zacznie obowiązywać. Program "Mój prąd" będzie realizowany w ramach konkursu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie wypłacał wsparcie. Instalacja nie może być zakończona na dzień ogłoszenia konkursu, ale musi być zakończona na dzień składania wniosku o dofinansowanie. Jednak warunkiem uzyskania takiego wsparcia będzie potwierdzenie zainstalowania - przez operatora sieci dystrybucyjnej - specjalnego licznika dwukierunkowego, który umożliwia rozliczanie zarówno pobranej, jak i oddanej do sieci energii.Taka instalacja kosztuje 15-18 tys. zł, a więc 5 tys. rządowej dopłaty istotnie obniży jej koszt. Program jest odpowiedzią na zaostrzane wciąż przez Unię Europejską normy emisji CO2.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.