Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszuści na wnuczka nadal skuteczni

SKUTECZNINAWNUCZKACznF

To wciąż działa - pomimo wielokrotnych apeli policji, szerokiego nagłaśniania sposobu działania przestępców, a również licznych rad jak nie dać się naciągnąć. Kilkaset tysięcy złotych wyłudziła od - głównie osób starszych - grupa zlikwidowana przez policjantów z Wielkopolski. Oszukani pochodzą z województw łódzkiego i dolnośląskiego. Przestępcy wyłudzili od nich nierzadko oszczędności całego życia. Prawdopodobnie to jednak tylko część złodziejskich zdobyczy, bo sześcioosobowa szajka działała w całej Polsce.

Zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy metodą "na wnuczka", rozbili funkcjonariusze z poznańskiej policji jesienią 2018 r. Cały czas szacowana jest skala działalności grupy. Wstępnie ustalono, że seniorzy stracili nie mniej niż 350 tysięcy złotych. Grupa przestępcza działała na terenie całej Polski. Metoda działania sprawców wpisywała się w dobrze znany schemat. Do osoby starszej dzwonił mężczyzna, który podawał się za wnuczka lub innego członka rodziny. Informował, że spowodował wypadek i pilnie potrzebuje gotówki na odszkodowanie dla ofiary lub kaucję dla prokuratora. Nieodłącznym elementem tych rozmów były udawane silne emocje - płacz, panika – i presja czasu, by rozmówca nie miał chwili do zastanowienia. Kiedy osoba starsza deklarowała pomoc, pozostało już tylko uzgodnić sposób przekazania pieniędzy. Oszuści wybierali losowo numery telefonów stacjonarnych. Na ofiarę trafiali po wykonaniu nawet kilkudziesięciu połączeń. Zatrzymani - czwórka mężczyzn i dwie kobiety - trafili do aresztu. Są mieszkańcami Poznania i powiatu poznańskiego w wieku od 17 do 53 lat. Usłyszeli łącznie 33 zarzuty dotyczące popełnienia oraz usiłowania oszustwa.

Jak uchronić się przed oszustami?

W przypadku tajemniczego telefonu „od wnuczka”, jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, skontaktuj się z bliskimi – upewnij się, czy na pewno dany krewny znalazł się w finansowych tarapatach.

• W przypadku „odwiedzin” osób podających się za hydraulików lub pracowników spółdzielni mieszkaniowej domagaj się od nich stosownego identyfikatora oraz wykonaj telefon do spółdzielni, by upewnić się, że dane prace mają być wykonywane.

• Nigdy nie podpisuj umów, które mają być „okazją” – w większości są to próby oszustw.

• Nigdy nie przekazuj swoich danych osobom trzecim.

• Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Lepiej być uznanym za zbytnio ostrożnego niż za bardzo ufać nieznajomym.

Powiadamiaj o takich podejrzanych próbach najbliższą jednostkę policji.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.