Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszukana na złą energię

SZAMANKAZA13TYSICznF

Starsza pani wpuściła do domu nieznajomą, która przedstawiła się jako "specjalistka" od likwidowania złej energii. Po serii zaklęć połączonych z - rozbiciem kurzego jajka, uduszeniem kury i zawinięciem banknotów w ręcznik – samozwańcza czarownica szybko wyszła. Razem z nią zniknęły oszczędności życia seniorki - 13 tysięcy złotych. "Szamankę" poszukuje policja i po raz kolejny apeluje o podejrzliwość wobec różnych domokrążców. Niestety, ceną łatwowierności seniorów jest zbyt często utrata wielu tysięcy złotych.

Jak poinformowała Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze, mieszkanka jednej z okolicznych wsi wpuściła do domu starszą kobietę o czarnych włosach, która oznajmiła, że w domu jest „zła energia” i pomoże jej pozbyć się właścicielce domu. Kazała przynieść ręcznik i jajko, rozbiła jajko w ręczniku cały czas powtarzając jakieś „zaklęcia”, potem kazała przynieść kurę, a właścicielce domu dmuchać na ptaka. Kiedy kura zdechła - prawdopodobnie uduszona przez odprawiającą rytuał – miało to świadczyć o istnieniu owej „złej energii”. Oszustka kazała również przynieść właścicielce wszystkie pieniądze jakie ma w domu. Naiwna kobieta przyniosła całe swoje oszczędności zawinięte w reklamówkę. "Szamanka" schowała pieniądze w ręcznik i owinęła jakimś materiałem. Potem kazała się odwrócić i modlić. Po chwili powiedziała, że teraz jeszcze przez 8 godzin właścicielka domu ma medytować, by rytuał został zakończony i wyszła. Wówczas dopiero 71-letnia właścicielka domu sprawdziła zawartość reklamówki – pieniędzy w niej oczywiście nie było. To kolejny sposób naciągania staruszków przez oszustów – po metodach na wnuczka, policjanta, inspektora ZUS czy ekipę wymieniającą rynny.

Dlatego nieustannie trzeba uczulać starszych członków rodziny na takie niebezpieczeństwa. Rozmawiać z nimi lub chociaż wskazać w Internecie na strony www takie, jak nasza, gdzie często alarmujemy w sprawie nowych metod oszustów. Po pierwsze, przy każdej okazji przypominajcie o tym, że nie wolno wpuszczać obcych do mieszkania ani przekazywać im jakichkolwiek pieniędzy. Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zysku nie cofną się przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy i bardzo często żerują na uczuciach starszych, wrażliwych osób. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję. Ponadto, nigdy nie korzystajmy z żadnych przypadkowych okazji korzystnych zakupów. Oszuści przychodzą też do domów podając się za pracowników opieki społecznej, NFZ, ZUS czy pracowników gazowni lub wodociągów. Pod pozorem „sprawdzania” instalacji przeszukują mieszkanie i kradną pieniądze lub kosztowności. Proponują również „sprawdzenie stanu zdrowia”, „uzdrawiające masaże” czy „oczyszczające rytuały”. W końcu, nakłaniają do wpłaty pieniędzy w zamian za pomoc w załatwieniu trudnych spraw lub okazyjną sprzedaż różnych przedmiotów. Namawiajmy też, by oszczędności życia babcie i dziadkowie trzymali na kontach, a nie w szafach.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.