Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszczędzanie na emeryturę – robią to nieliczni

8PR0CNAEMERYTURECznF

Zaledwie 8 proc. oszczędzających Polaków odkłada pieniądze z myślą o spokojnej starości. Choć połowa deklaruje, że w ciągu roku coś odłożyło, ale raczej na "czarną godzinę", remonty czy urlopy. 17 proc. rodaków twierdzi, że oszczędza systematycznie. Takie są wyniki z 2017 r. uzyskane w ramach badania "Postawy Polaków wobec finansów". Zdaniem przeprowadzających sondaże, w 2015 r. oszczędzających na starość było prawie trzy razy więcej.

Spadek – według specjalistów – to reakcja ludzi na sytuację rynkową i reformy systemu emerytalnego. Przy dużej zmianie w OFE (Otwartych Funduszach Emerytalnych) w 2015 wskaźnik Polaków odkładających na emeryturę był na historycznie najwyższym poziomie i wynosił 21 proc.. Po obniżeniu wieku emerytalnego i wzroście pewności działania państwowego systemu emerytalnego, o godnej starości - jako celu oszczędzania - mówi zaledwie 8 proc. respondentów. Jeżeli już oszczędzamy, to na tzw. "czarną godzinę", remonty i urlopy.

Połowa z nas odkłada gotówkę lub wpłaca pieniądze na depozyt, 19 proc. inwestuje w akcje, 8 proc. w fundusze emerytalne, 6 proc. w fundusze inwestycyjne. Specjaliści uważają, że Polacy są konserwatywni, jeśli chodzi o inwestowanie pieniędzy. Bowiem połowa trzyma oszczędności w gotówce lub na depozycie, czyli ich pieniądze nie pracują aktywnie, ale są bezpieczniejsze niż w przypadku innych inwestycji.

Generalnie zasoby Polaków rosną

Z danych OECD (organizacja zrzeszająca najwyżej rozwinięte gospodarczo kraje świata) wynika jednak, że Polacy powoli się bogacą. Nasze oszczędności urosły ponad dwukrotnie w ciągu niespełna dziesięciu lat i średnio jeden obywatel Rzeczpospolitej w 2017 r. zgromadził ich 101 tys. zł podczas, kiedy w 2008 miał 49 tys. zł.

Z badań Fundacji Kronenberga, które prowadzone są od 2014 r. wynika, że 63 proc. - z pytanych o to przez ankieterów - rozmawia o kwestiach finansowych z najbliższymi. Połowa osób przyznaje, że dzieli się z pozostałymi domownikami pełną wiedzą o posiadanych zasobach finansowych. Ponadto wspólne, rodzinne decyzje - w kwestiach większych wydatków w ciągu roku - podejmowane są w przypadku 55 proc. badanych.

Badanie objęło reprezentatywną grupę Polaków w wieku 15 - 75 lat.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.