Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszczędzamy na paliwie

OSZCZEDZACPALIWOCznF

Zakup paliwa to jeden z wydatków, który przy odrobinie samodyscypliny jesteśmy w stanie zmniejszyć. Jak tego dokonać? Istnieje na to kilka sposobów.

Ekonomiczna jazda

Polega ona na jeździe z równomierną prędkością, czyli nieruszaniu gwałtownie i niepotrzebnym przyspieszaniu. Jeśli nasz pojazd wyposażony jest w tempomat, jak najbardziej jest on wskazany na drogach ekspresowych i autostradach. Na płynną jazdę wpływa również gwałtowne hamowanie, dlatego starajmy się przewidywać i brać pod uwagę panujące warunki na drodze. Jeżeli dojeżdżamy np. do skrzyżowania stopniowo hamujmy już prędzej. To samo można zastosować do zachowania odpowiedniej odległości do jadących przed nami samochodami, dodatkowo być może zamiast hamować okaże się, że można płynnie samochód ominąć lub wyprzedzić. Ważna jest również jazda na odpowiednio niskich obrotach silnika. Jeśli ruszamy i rozpędzamy się, zmieniajmy w odpowiednim momencie biegi.

Niezastosowanie się do zasad ekojazdy naraża nas na większe zużycie paliwa. Liczby przemawiają same za siebie. Na podstawie doświadczenia osoby, która na własnej skórze przekonała się o korzyściach płynących ze spokojniejszej i wolniejszej jazdy można mówić o oszczędnościach, które przedstawiają poniższe wyliczenia. Wspomniany kierowca miesięcznie pokonuje ok 1200 km. Wcześniej, gdy nie zwracał uwagi na styl jazdy, jego samochód (diesel) spalał ok. 7,5 l/100 km. Średnia cena paliwa wynosi powiedzmy 5,5 zł, czyli 7,5 l x 5,5 zł daje 41 zł. Miesięcznie wydawał więc 492 zł. Po wprowadzeniu zmian w jeździe zużycie paliwa wynosi średnio 5,6 l/100 km. Dokonując wyliczeń jak wyżej, miesięczny koszt jazdy to 360 zł. Różnica wynosi aż 132 zł, a w skali roku 1584 zł. Myślę, że ta kwota daje do myślenia. Dodatkową zachętą do zdjęcia nogi z pedału gazu może być fakt, którego baczni obserwatorzy ruchu drogowego nieraz pewnie byli świadkami. Mam na myśli sytuację, gdy jakiś spieszący się kierowca jechał, nieraz łamiąc przepisy drogowe, gdzie po dojechaniu do skrzyżowania okazywało się, że stoi na nim razem z nami. Pomijając bezpieczeństwo drogowe i możliwość otrzymania mandatu, okazuje się, że szybka jazda na niewiele się zdaje.

Oprócz ekonomicznej jazdy warto skorzystać jeszcze z innych zaleceń:

- wyłączajmy silnik, nawet podczas krótkich postojów np. przed przejazdem kolejowym;

- nie przewoźmy zbędnego bagażu, dodatkowe kilogramy to dodatkowe obciążenie, które wymaga większej energii, czyli paliwa;

- unikajmy wożenia bagażników dachowych bez potrzeby, bagażnik może kosztować zużycie paliwa o około 20%;

- bez ważnej potrzeby nie używajmy klimatyzacji, ona też wpływa na zapotrzebowanie na paliwo;

- różne są głosy dotyczące rozgrzewania silnika przed ruszeniem. Część ekspertów motoryzacyjnych twierdzi, że współczesne samochody są gotowe od razu do jazdy, nie trzeba więc tracić kilku minut na ich rozruch;

- warto zainteresować się również nad programami rabatowymi poszczególnych koncernów paliwowych.

Zastosowanie się do powyższych rad przynosi nie tylko wymierne korzyści finansowe. Lepsza eksploatacja wpływa również na mniejszą amortyzację, czyli zużycie się samochodu. Im bardziej dbamy o styl jazdy, tym rzadziej musimy się martwić o naprawy oraz wymiany poszczególnych części samochodowych. Poza tym dbamy o środowisko poprzez obniżenie emisji szkodliwych substancji i niższy poziom hałasu.

Magdalena Głowacka

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.