Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszczędny Nowy Rok

OSZCZEDNYNOWYROKCznF

Koniec roku jest nie tylko okazją do oceny naszych dokonań w ciągu minionych 12. miesięcy. Jest przede wszystkim chwilą refleksji nad tym co chcielibyśmy jeszcze zdobyć. Noworoczne postanowienia bywają różne – rzucić palenie, prowadzić aktywny tryb życia czy wreszcie zacząć oszczędzać. Ten ostatni cel może być dobrym początkiem wdrażania innych. Jeśli bowiem przestaniemy oddawać się kosztowym nałogom i porzucimy samochód dla komunikacji publicznej, to od razu pojawią się oszczędności w domowym budżecie.

Szczęśliwców, którym udaje się zrealizować swoje noworoczne plany nie jest zbyt wielu. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym np. oszczędzanie pieniędzy może stać się nawykiem. I to pomimo już napiętego budżetu domowego. Wskazywanie na brak wystarczających środków, jako przyczyny nie odkładania pieniędzy jest prawdopodobnie wynikiem nieumiejętnego zarządzania budżetem domowym lub w ogóle nie rejestrowania wpływów i wydatków. Oszczędności w gospodarstwie domowym można szukać na wielu płaszczyznach – w opłatach za media, zużyty prąd, wodę czy paliwo. Systematyczność i kontrola wydatków to najprostsza droga do bezpieczeństwa finansowego. Oszczędzać może każdy, tylko najpierw trzeba przejąć kontrolę nad własnymi wydatkami.

Ograniczoność naszego dochodu powinna skłonić do przemyślanych wydatków. Zastanówmy się zatem, kiedy kończą się nasze potrzeby, a zaczynają zachcianki. Określenie planu finansowego może pomóc nam poszukać odpowiedzi na pytanie, czy dany towar jest nam faktycznie niezbędny. Umiejętność odróżnienia potrzeb od zachcianek jest niezbędna we właściwym zarządzaniu finansami osobistymi. Kaprysy nie są oczywiście niczym złym, jednak powinniśmy pamiętać, że można sobie na nie pozwolić po zaspokojeniu najważniejszych potrzeb. Osoby dokonujące zakupów pod wpływem emocji są zazwyczaj bardziej narażone na problemy finansowe. Tymczasem odpowiedzialne gospodarowanie budżetem wymaga na początek skrupulatnego zbierania paragonów i regularnego odnotowywania wydatków.

Jest też wiele sposobów, które pomogą zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, ogrzewanie czy wodę. Wystarczy zakręcić kapiący kran czy wymienić zepsutą spłuczkę, aby zaoszczędzić wiele tysięcy litrów wody rocznie, a tym samym kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych. Podobnie jak zainwestowanie w zakup żarówek energooszczędnych, wyłączanie niepotrzebnego światła i urządzeń elektrycznych.

Racjonalnie podchodźmy do zakupów żywności, które stanowią znaczną część naszych comiesięcznych wydatków. Robienie zakupów z wcześniej przygotowaną listą potrzebnych towarów oraz umiejętne korzystanie z promocji uchroni nasz portfel przed katastrofą. Bądźmy wyczulenie na wszelkiego rodzaju sztuczki marketingowe. A przede wszystkim kupujmy tylko tyle, ile jest nam w danej chwili potrzebne, nie róbmy niepotrzebnych zapasów, bo prawdopodobnie część zakupionej żywności znajdzie się w śmietniku, a razem z nią nasze pieniądze.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.